Co z zerowym VAT-em na żywność? Jest decyzja premiera
Kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory. Przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku – poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Parasolem chroniącym budżet Polaków był przede wszystkim zerowy VAT na żywność. – I dziś chcę podkreślić, że kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku. Na razie na takim etapie zakładamy działanie tej tarczy – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Minister @MF_GOV_PL Magdalena Rzeczkowska: Przedłużamy obowiązywanie #TarczaAntyinflacyjna jeśli chodzi o zerowy VAT na żywność. Budżet, który realizujemy w tym i kolejnym roku, to budżet bezpieczeństwa Polaków. pic.twitter.com/W4DltuNEaj
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 29, 2022
W 2023 roku obowiązywać również będzie maksymalna cena gazu na poziomie ok. 200 zł/MWh. Najbardziej wrażliwym odbiorcom paliw gazowych przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT.
Działania osłonowe dla odbiorców gazu, w tym gospodarstw domowych ⤵️ pic.twitter.com/MHU1MoAawy
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 29, 2022
Droższe paliwo
Za przywróceniem wyżej stawki VAT za paliwa opowiada się Komisja Europejska, kwestionując tym samym założenia tarczy antyinflacyjnej.
Gdyby nie ostatnie rozwiązania, dzisiaj za paliwo zapłacilibyśmy ok. 9 zł – oceniają eksperci.
Obecnie zapowiadane są spadki cen surowców, ale przywrócony VAT nie spowoduje, że finalnie będziemy płacić mniej. Z początkiem 2023 roku ma bowiem zostać podwyższona stawka VAT z 5 do 23%.
Zgodnie z decyzją KE – zostanie także przywrócony VAT za energię elektryczną. Podwyższona stawka ma dotyczyć również pozostałych surowców energetycznych, w tym nawozów.
TVS