reklama
Kategorie

Coraz więcej dzieci z Ukrainy chodzi do polskich szkół i przedszkoli [WIDEO]

Do Polski cały czas przyjeżdżają uchodźcy z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci. Coraz więcej tych ostatnich trafia do polskich przedszkoli i szkół.

 

  • W Sosnowcu dzieci z Ukrainy jest aktualnie około 200

  • W katowickich szkołach i przedszkolach dzieci z Ukrainy jest już około 500, a liczba ta z dnia na dzień rośnie

  • W nauce języka polskiego mają pomóc przede wszystkim tworzone przy szkołach oddziały przygotowawcze, do których mogą chodzić dzieci w różnym wieku

– Na pewno dzieci boją się, bo boją się jak przyjmą ich rówieśnicy tutaj w szkole. Padają pytania bardzo prozaiczne, bo np. co to jest za przedmiot, co to jest WF, co to jest technika, padają pytania o zajęcia dodatkowe – mówi Agnieszka Szweda, wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Katowicach.

Pytań pada wiele również ze strony polskich dzieci, dla których wojna jest całkowicie obcym tematem. Miasta takie jak Sosnowiec, gdzie dzieci z Ukrainy jest już około 200, radzą sobie na różne sposoby.

CZYTAJ TAKŻE: Przyjąłeś pod swój dach uchodźcę? Przysługuje Ci świadczenie. Wnioski można składać od 16 marca

Przyjąłeś pod swój dach uchodźcę? Przysługuje Ci świadczenie. Wnioski można składać od jutra

Powiązane artykuły

Dwa tygodnie temu przygotowaliśmy dla naszych nauczycieli taki specjalny poradnik przygotowany przez zespół z poradni psychologiczno-pedagogicznych o tym jak rozmawiać z naszymi uczniami, jak rozmawiać z rodzicami, jak rozmawiać z dziećmi, które są właśnie do nas zapisywane – mówi Rafał Łysy, UM w Sosnowcu.

W katowickich szkołach i przedszkolach dzieci z Ukrainy jest już około 500, a liczba ta z dnia na dzień rośnie. Problemem jest nie tylko wojenna trauma, czy odnalezienie się w nowej sytuacji, ale przede wszystkim brak znajomości języka polskiego.

– Realizujemy na tę chwilę głównie takie działania integracyjne. Na dzisiaj nie jesteśmy w stanie realizować nauki w języku ukraińskim. Mamy wspomnianą barierę językową, niewiele z tych dzieci mówi także po angielsku – mówi Ewa Lipka, UM w Katowicach.

W nauce języka polskiego mają pomóc przede wszystkim tworzone przy szkołach oddziały przygotowawcze, do których mogą chodzić dzieci w różnym wieku.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

– Taki oddział przygotowawczy to są tylko dzieci z Ukrainy, mówiące po ukraińsku. W tych oddziałach będą uczyli nauczyciele, którzy będą mogli również być wspomagani przez osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, czyli to są te osoby, które mówią biegle po ukraińsku i porozumiewają się też w języku polskim – mówi Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.

W takich oddziałach dzieci mogą liczyć na przynajmniej 26 godzin zajęć tygodniowo, z czego 6 mają stanowić zajęcia z języka polskiego. Według ostatnich danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w Polsce może być już około pół miliona dzieci uchodźców z Ukrainy, z czego do szkół miało zapisać się niecałe 12 tys.

Autor: Bartosz Bednarczuk

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button