reklama
KategorieWiadomość dnia

Coraz więcej okaleczeń i prób samobójczych w Tychach. W mieście ruszyła kampania „Dlaczego? Porozmawiajmy o trudnych uczuciach”

„Dlaczego? Porozmawiajmy o trudnych uczuciach”. Pod takim hasłem ruszyła miejska kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na problem samookaleczeń i prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w Tychach.

 

Kampanię rozpoczęła konferencja w urzędzie miasta dla dyrektorów, pedagogów i psychologów szkolnych. W ubiegłym roku Komenda Miejska Policji i Prokuratura Rejonowa w Tychach prowadziły 7 postępowań w sprawie 8 prób samobójczych nastolatków pomiędzy 11-18 rokiem życia, w roku 2016 było jedno takie postępowanie, a w 2015 roku dwa.

Podczas konferencji przedstawiono oraz omówiono główne założenia kampanii oraz  materiały, które otrzymają szkoły do dalszego wykorzystania (prezentacja dla rady pedagogicznej, prezentacja na zebranie rodziców, scenariusz 2 zajęć na lekcję wychowawczą).

Chcemy wyposażyć nauczycieli, rodziców i uczniów w niezbędne informacje mogące zapobiegać dramatycznym decyzjom dzieci (zwłaszcza pokazanie roli rozmowy, wysłuchania, przyjęcia trudnych uczuć dziecka), przedstawienie procedury poradzenia sobie z problemem, upowszechnienie instytucji wspierających – w szczególności bezpłatnych całodobowych numerów telefonów, pod którymi dyżurują terapeuci – mówi Izabela Rodak – dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tychach.

Do 28 lutego br. odbędzie się prezentacja przygotowanego materiału na spotkaniach rad pedagogicznych w szkołach. Od 12 lutego rozpoczną się w szkołach specjalne lekcje wychowawcze (uczniowie otrzymają także zakładki do książek z numerami bezpłatnych telefonów pomocowych dla każdego ucznia). Miesiąc później na zebraniach spotkania z rodzicami – dyskusja z rodzicami, co można zrobić, aby takie sytuacje nie zdarzyły się.

W kwietniu rozpoczną się indywidualne, dodatkowe działania, w każdej szkole, które społeczność szkolna uzna za pomocne i wskazane na swoim terenie np. festyny, pikniki, turnieje, dokumentowane przez uczniów w formie scrapbooka. Szkoły, które najbardziej zaangażują się w temat zostaną nagrodzone.

Zakończenie kampanii planowane jest na 17 czerwca 2018 roku, kiedy to w mieście obchodzony będzie Dzień Zdrowia. Dwa dni później, 19 czerwca zaplanowano wykład profesor Janas-Kozik dotyczący samobójstw i samookaleczeń, który będzie podsumowanie całej kampanii.

Oprócz tego, na każdej stronie internetowej tyskich szkół, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Miejskiego Centrum Oświaty pojawią się informacje, gdzie można szukać pomocy z numerami telefonów oraz informacjami o kampanii.

W ramach akcji DRZWI OTWARTE, pedagodzy szkolni w każdy poniedziałek od 14.30-16.30 będą pełnili dyżury w PPP, co pozwoli na kontakt uczniów, rodziców z pedagogiem poza szkołą.

Pracownicy Pracowni Psychologiczno-Pedagogicznej będą mieli także wzmożoną czujność podczas dyżurów konsultacyjnych pełnionych w szkołach, a zgłoszenia od rodziców dotyczących samookaleczania lub samobójstwa będą przyjmowane poza kolejnością, jako interwencja kryzysowa.

 

(źródło: UM Tychy)

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button