BiznesSilesia Flesz najnowsze informacje

Coraz więcej Polaków pracuje na czarno. Ruszyły kontrole

Praca na czarno w Polsce staje się standardem. Pracodawcy w związku z coraz większymi kosztami prowadzenia działalności i coraz mniej korzystnymi rozwiązaniami podatkowymi szukają nielegalnych oszczędności. 

 

 

Praca na czarno w Polsce rośnie w rekordowym tempie. Inspekcja pracy zapowiada częstsze kontrole.

Praca na czarno. Niechlubny rekord 

Jedną z form oszczędności jest zatrudnianie pracownika bez umowy lub nie zgłoszenie go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W 2021r. kontrole wykazały 9,9 tys. naruszeń. W bieżącym roku, półroczna kontrola ujawniła zatrważające dane – wykryto aż 7,7 tys. przypadków nielegalnego zatrudnienia. Także do końca roku możemy spodziewać się niechlubnego rekordu. 

W dodatku zapowiadane są jeszcze częstsze kontrole. 

„Zainteresowani mają świadomość, że organom kontroli trudno udowodnić pracę nielegalną, szczególnie jeśli strony trwają w zmowie milczenia. Pamiętajmy, że inspekcja działa w trybie administracyjnym, a nie operacyjno-śledczym, więc możliwość pozyskiwania dowodów potwierdzających nielegalne powierzenie pracy jest ograniczona” – informuje Dariusz Górski, dyrektor departamentu legalności zatrudnienia Głównego Inspektoratu Pracy.

Polski Ład ma to zmienić. 

Opinie ekspertów i internautów

Jak analizują eksperci – do takich działań (pracy na czarno) niestety zachęca także polski system pomocy społecznej. Wykazując mniejsze dochody mamy szanse na otrzymanie wsparcia od państwa. I tutaj na straconej pozycji są zarówno uczciwi pracodawcy, którzy w wyniku ponoszenia większych kosztów stają się mniej konkurencyjni, jak i sami pracownicy. 

Na forach internetowych spotykamy się z następującymi komentarzami, związanymi z pracą na czarno – 

  • „Nie ma sie co dziwić, jak za 5 brutto na umowie pracownik dostaje 3700, a pracodawca płaci 6 tysięcy to woli dać 6 tysięcy do rączki”. 
  • „Bardzo dobrze, każdy fiskalizm ma swoje granice”. 

Poziom bezrobocia w Polsce

https://www.gov.pl/web/rodzina/pazdziernik-z-rekordowo-niska-liczba-osob-bezrobotnych

Jak widać społeczne przyzwolenie jest wynikiem coraz cięższej sytuacji finansowej Polaków. 

Przedsiębiorcy czują się coraz bardziej wyzyskiwani przez państwo, stąd szukają wszelkich możliwych sposobów na to, aby utrzymać się na rynku i ograniczyć koszty. 

Niestety, jak wskazują dane, w pierwszej połowie 2022 r. zamknęło się 104,3 tys. firm. Z kolei liczba rejestracji nowych przedsiębiorstw upada – co przyczynia się do spadku polskiej przedsiębiorczości. 

Praca w służbie celno – skarbowej

Jest praca w Służbie Celno-Skarbowej. Ile zarabia celnik? WIDEO

 

mps

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button