```html
#News najnowszeBiznesSenior

Coraz więcej pracujących emerytów w Polsce. Rośnie liczba seniorów aktywnych zawodowo

Emerytura już nie oznacza końca kariery zawodowej – wręcz przeciwnie. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazują jasno: Polacy coraz częściej decydują się na kontynuowanie pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Na koniec 2024 roku liczba pracujących emerytów wyniosła 872,6 tys. osób, co oznacza wzrost aż o 51,7 proc. w ciągu ostatnich dziewięciu lat.

Seniorzy wciąż aktywni – szczególnie kobiety

Spośród osób, które mają ustalone prawo do emerytury i jednocześnie pracują, przeważają kobiety – stanowią one 58,1 proc. tej grupy. Co ciekawe, wyjątek na mapie kraju stanowi województwo śląskie, gdzie pracujących emerytów płci męskiej jest więcej – 52,7 proc.

Średni wiek zatrudnionych emerytów wynosi 67,5 roku – kobiety kończące pracę mają średnio 66,3 roku, a mężczyźni 69,2 roku. Aż 70 proc. pracujących seniorów mieści się w przedziale wiekowym 60–69 lat.

Najwięcej pracujących seniorów w Mazowieckiem

Województwo mazowieckie to lider pod względem liczby aktywnych zawodowo emerytów – mieszka tam 16,4 proc. z nich. Drugie miejsce zajmuje Śląsk (14,1 proc.), a najmniej seniorów pracuje w województwie opolskim (2,3 proc.).

Gdzie emeryci pracują najczęściej?

Zdecydowana większość pracujących seniorów znajduje zatrudnienie w sektorze opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. W całej Polsce w tej branży pracuje 16,2 proc. emerytów, a w poszczególnych województwach odsetek ten waha się od 14,4 proc. do 20,5 proc.

W przypadku kobiet sektor opieki zdrowotnej i pomocy społecznej jest dominujący – 23,9 proc. pracujących emerytek zatrudnionych jest właśnie tam. W województwie świętokrzyskim ten udział sięga aż 30,2 proc.

Mężczyźni natomiast najczęściej pracują w przemyśle przetwórczym14,8 proc. W województwach mazowieckim i lubelskim największy odsetek zatrudnionych seniorów pracuje jednak w handlu i naprawie pojazdów.

Bezpieczne dorabianie do emerytury

Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), mogą dorabiać bez limitów – ich świadczenie nie zostanie zmniejszone ani zawieszone, niezależnie od uzyskiwanego dochodu.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy emerytura została podwyższona do minimum (obecnie to 1878,91 zł brutto). W takim przypadku, jeśli przychody przekroczą kwotę podwyższenia, świadczenie zostanie wypłacone w niższej wysokości – bez dopłaty do minimum.

Praca się opłaca – również na emeryturze

ZUS przypomina, że emeryci objęci składkami emerytalnymi mogą co roku – lub po zakończeniu pracy – złożyć wniosek o przeliczenie emerytury, co pozwala zwiększyć wysokość wypłacanego świadczenia.

– Widzimy wyraźnie, że coraz więcej seniorów decyduje się na aktywność zawodową. To korzystne nie tylko dla ich domowego budżetu, ale i dla systemu – komentuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Źródło: ZUS

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button