Kategorie

Coraz więcej Ukraińców? W Katowicach dyskutują o mniejszościach narodowych na Śląsku

Sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych obradowała dziś na Śląsku. Wyjazdowe posiedzenie odbyło się w sali marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

 

Świętość zrównana z rynsztokiem w Katowicach! TOP 5 Silesia Flesz

To jest bardzo ważne wydarzenie dla śląska, a szczególnie dla mniejszości śląskich bo tych na śląsku jest maksymalna ilość, która wskazuje ustawa, czyli 13. chcemy się spotkać z przedstawicielami wszystkich tych mniejszości i porozmawiać o ich problemach, osiągnięciach – mówi Danuta Pietraszewska, przewodnicząca sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych.

Głównym tematem pierwszego dnia obrad była sytuacja oraz problemy mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkałych na terenie województwa śląskiego. W obradach parlamentarzystów uczestniczył wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.

Analizy aktualnego stanu mniejszości narodowych i etnicznych w naszym regionie dokonała Magdalena Szewczuk-Szturc, pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych. Jak zaznaczyła, podczas spisu powszechnego w roku 2011 narodowość niemiecką w naszym regionie zadeklarowało blisko 35 tys. osób. Drugą pod względem liczebności mniejszością są Romowie, których w naszym województwie jest dokładnie 1733. Na kolejnych miejscach w statystyce znaleźli się: Ukraińcy (1041 osób), Rosjanie (829), Czesi (580), Żydzi (557), Białorusini (352), Słowacy (264), Litwini (188), Łemkowie (126), Ormianie (167), Tatarzy (74) oraz Karaimowie (42). Pełnomocnik wojewody śląskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych przedstawiła również efekty realizacji Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014–2020. Program ten daje ministrowi właściwemu do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych możliwość udzielania wsparcia podmiotom, dla których sytuacja Romów w Polsce nie jest obojętna. Głównym celem programu jest zwiększenie poziomu integracji społecznej Romów przez działania w dziedzinie edukacji, aktywizacji zawodowej, ochrony zdrowia oraz poprawy sytuacji mieszkaniowej. Dzięki programowi w naszym regionie między innymi wybudowano lub wyremontowano 26 mieszkań. O dotacjach na zadania związane z zachowaniem i rozwojem tożsamości kulturowej mniejszości opowiedział Cezary Maliszewski, zastępca dyrektora Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych w MSWiA. Jak podkreślił przedstawiciel resortu spraw wewnętrznych i administracji, na ten rok na ten cel dla województwa śląskiego przeznaczono ponad milion złotych.

Najliczniejsze w województwie śląskim są mniejszość niemiecka i romska. O problemach tej drugiej głośno było między innymi w Zabrzu. Kontrowersje wzbudzał chociażby mur oddzielający kamienicę zamieszkiwaną przez Romów od jednego z wyremontowanych budynków, na którym tuż po jego wybudowaniu pojawił się napis „Getto im. zabrskiego rasizmu”. Sprawę udało się rozwiązać.

W ciągu ostatnich kilku lat, oczywiście to kosztowało mnóstwo pracy zarówno z jednej strony jak i z drugiej, udało nam się dojść do porozumienia i kompromisu i odpukać w niemalowane drzewo – obym nie wypowiedział tego w złą godzinę, ale na chwilę obecną mamy sprawy i bezpieczeństwa i sprawy mieszkaniowe, remontowane na tyle prowadzone dobrze, że spotykamy się w tej chwili i w formie dialogu dyskutujemy i uzgadniamy co na następne lata – mówi Marek Gregorczyk, koordynator ds. mniejszości narodowych i etnicznych w zabrzańskim urzędzie.

Jutro komisja ma się spotkać ze stowarzyszeniami śląskimi. Posłom ma zostać przekazany blicablajter, czyli zbiór słów śląskich który wraz z mieszkańcami śląska stworzyli przedstawiciele Ślonskij Ferajny. Gestowi ma towarzyszyć apel o uznanie śląskiego za język regionalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button