reklama
BiznesDomSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Covid, wojna i inflacja. Budownictwo w nowej rzeczywistości

„Budownictwo w nowej rzeczywistości” pod takim hasłem odbyła się konferencja w ramach tegorocznego, dwunastego już Śląskiego Forum Budownictwa. To przestrzeń spotkań ekspertów, którzy rozmawiają o bieżących trudnościach i wyzwaniach w branży. Dziś to sytuacja pocovidowa, wojna i w konsekwencji inflacja. Ale nie tylko.

– Dzisiejszy problem to jest oczywiście ustawa o zamówieniach publicznych, która jakby ogranicza możliwość swobody takiej gospodarczej w zakresie, w szczególności zabytków i konserwacji zabytków oraz rekonstrukcji zabytków. Ona wydłuża nam proces inwestycyjny nawet o rok, dwa. No takie mamy praw. Ta konferencja w dniu jutrzejszym będzie też dotyczyła zmiany ustawy prawo budowlane, modyfikacji jej – mówi Mariusz Czyszek, prezydent Śląskiej Izby Budownictwa.

 

Współorganizatorem forum jest Śląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, która zrzesza inżynierów i techników w różnych branżach. Zapewnia im profesjonalne szkolenia, pomoc techniczną i wsparcie finansowe w razie sytuacji kryzysowej.

– Każda osoba potrzebująca jest w stanie dostać – po spełnieniu oczywiście pewnych warunków – niezłą pomoc finansową, nie występuje o to sporo osób. W związku z tym i w związku z tym, co widzę śmiem twierdzić, że pandemia aż tak bardzo budownictwa nie wstrzymała. Ale w tej chwili boimy się, że to co nas czeka może doprowadzić do tego, że w wielu firmach będą zwolnienia, że wiele firm nie będzie miało zleceń. Czekamy tak jak wszyscy, wiemy na co, na środki unijne – mówi Roman Karwowski, przewodniczący ŚOIIB.

Powiązane artykuły

Ponadto, jako jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed branżą, mówiono o odbudowie Ukrainy.

Ta finansowo w wyniku działań wojennych poniosła ogromne straty finansowe. Szacuje się, że odbudowa infrastruktury może kosztować nawet 350 mld dolarów.

– Jeżeli chodzi o infrastrukturę ogólnie budowlaną, tak to nazywam, to strat jest około 100 mld dolarów. Nieprawdopodobna kwota, która się pojawia w tych wyliczeniach. Odbudowa tej infrastruktury, doprowadzenie jej do stanu nowoczesności – bo nie ukrywajmy, że ta infrastruktura była już mocno wyeksploatowana. Kto był przed wojną na Ukrainie, na wyjeździe, ten wie, że te drogi są dalekie od ideału chociażby czy obiekty mostowe – mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.

XII Śląskie Forum Inwestycji potrwa do piątku 25 listopada, kiedy to głównym tematem będzie zarządzanie energią i alternatywne jej źródła.

Autor: Fatima Orlińska

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button