reklama
Kategorie

Czarnobyl. Minęło 30 lat od katastrofy [WIDEO, ZDJĘCIA]

26 kwietnia 1986 r. w wyniku przegrzania reaktora nr 4 doszło do wybuchu. Eksplozja wywołała pożar oraz emisję substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Razem z katastrofą elektrowni Fukushima I została zakwalifikowana do siódmego, najwyższego stopnia w skali INES. Radioaktywna chmura obiegła całą Europę. Najbardziej zagrożone były kobiety w ciąży i małe dzieci.
 
 
Na miejscu zginęło 31 osób, a tysiące zmagały się z chorobami popromiennymi. Skażeniu promieniotwórczemu uległo ok. 146 tys. km kw., zaś ewakuowano ponad 350 tys. osób. 
 
 

Polska o Czarnobylu dowiedziała się dopiero dwa dni później, 28 kwietnia. By zablokować wchłanianie radioaktywnego izotopu jodu podjęto decyzję o wykorzystaniu płynu Lugola, czyli wodnego roztworu jodku potasu i pierwiastkowego jodu. Akcja rozpoczęła się tego samego dnia wieczorem; w ciągu 24 h jod podano ok. 75% populacji dzieci w tym rejonie.Dzień  później, 29 kwietnia, akcję rozszerzono na cały kraj. W ciągu kilkudziesięciu godzin stabilny jod podano 18,5 mln osób, w znacznej większości dzieciom do 17. roku życia.

 

Postanowiono wstrzymać wypas bydła na łąkach. Zalecono podawanie dzieciom  mleka w proszku lub mleka skondensowanego, a także niespożywanie świeżych owoców, warzyw, jarzyn i grzybów, wody deszczowej i stopionego śniegu. Mleko od krów wypasanych w dniach wcześniejszych przeznaczono do przerobu.

 

Aktualnie strefę zamkniętą badają biolodzy z USA i Francji. Sprawdzają reakcję roślin i zwierząt na podwyższony poziom promieniowania radioaktywnego.
 
(oprac. na podstawie  Wikipedia.pl)

 

 

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button