Czepkowanie w Akademii Śląskiej. Zobaczcie wideo
Czepek to już ich tradycyjny symbol. I choć dziś w praktyce elementem stroju pielęgniarki już nie jest, dla studentów pielęgniarstwa wciąż odgrywa duże znaczenie. Biały czepek to pierwszy stopień zawodowego wtajemniczenia. Swoje czepki odebrali przyszli pielęgniarze i pielęgniarki z Akademii Śląskiej.
Dziś czepek stanowi wyłącznie element stroju galowego pielęgniarki Dawniej miał informować o stopniu zaawansowania zawodowego. I choć dziś to wyłącznie symbol, dla tych którzy przyjmują czepek po raz pierwszy, to często duże przeżycie.
To jest taka tradycja. Kiedyś pielęgniarki chodziły w czepkach, to jest coś pięknego i bardzo się cieszę, że mogę być uczestnikiem tego wydarzenia. Pracuję w szpitalu, jako technik sterylizacji medycznej przy instrumentach medycznych i tak mnie fascynowało, jak te narzędzia są używane. I moja oddziałowa popchnęła mnie do tego, żebym studiowała pielęgniarstwo – mówi Katarzyna Traczyk, studentka pielęgniarstwa na Akademii Śląskiej w Katowicach.
Dziś swój biały czepek w Akademii Śląskiej przyjęło dwustu studentów drugiego roku pielęgniarstwa. Dawniej wraz z zaawansowaniem w zdobywaniu wiedzy pielęgniarkom i pielęgniarzom przydzielano czepek z paskiem pionowym, dwoma, a potem trzema. Ostatni był czepek z pasiem poprzecznym.
Czepkowanie tym białym czepkiem, który dziś otrzymują nasi studenci to taki symbol pokory i wprowadzenia w ten pierwszy etap zawodu. To, kiedy studenci poznają najważniejsze zagadnienia związane właśnie z pielęgniarstwem i kiedy są przygotowani na to, żeby wkroczyć do placówek opiekuńczych – mówi dr n. o zdr. Ewa Mazur, prodziekan ds. pielęgniarstwa AŚ w Katowicach.
Czepki pielęgniarskie symbolizują również pomoc niesioną pacjentom.
W zawodzie tym bardzo ważny jest profesjonalizm, ale nie tylko, bo przede wszystkim empatia i troska. Są to elementy nieocenione dla nas wszystkich, bo każdy z nas może zostać pacjentem – mówi dr n.med. in. o zdr. Magdalena Wierzbik-Strońska, prorektor AŚ w Katowicach.
W Akademii Śląskiej pielęgniarstwo studiuje obecnie około 800 osób.
Fatima Orlińska