reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Czterodniowy tydzień pracy coraz bardziej realny

Czterodniowy tydzień pracy coraz bardziej realny. Projekt ustawy w zakresie wprowadzenia czterodniowego tygodnia w pracy jest już w Sejmie. Jego inicjatorem jest partia „Razem”.

 

 

Czterodniowy tydzień pracy coraz bardziej realny. Jak to ma wyglądać w praktyce?

Podobne rozwiązania panują już w innych krajach. W niektórych skrócenie czasu pracy jest wypracowane zwyczajem zakończenia pracy w piątek we wczesnych godzinach południowych. Nie jest to regułą, ale np. w wielu miejscach pracy w Danii, pracownicy w piątek kończą swoje obowiązki około godziny 12. 

Takie rozwiązania testuje się również w takich krajach jak Japonia, Wielka Brytania, Hiszpania czy Nowa Zelandia. Ostatnio podobne pomysły pojawiły się w Belgii. 

Zapis w projekcie ustawy partii „Razem” brzmi w sposób następujący: „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”.

Jednak nie wynika z niego, jak owy czas pracy miałby być rozłożony. W innych krajach, pracownicy nierzadko mają 10 godzinny dzień pracy, przy założeniu wolnego piątku i otrzymują 100% wynagrodzenia. 

Oni są na tak

W Polsce politycy argumentują swój projekt dostosowaniem się do unijnych założeń dotyczących work-life-balance. Mają one na celu wprowadzenie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. 

Lewica uważa także, że nasz naród jest bardzo zapracowany, w szczególności na tle innych krajów europejskich, i w związku z tym jest bardziej narażony na takie choroby i schorzenia jak depresja, nerwica, problemy z kręgosłupem, czy krążeniem. 

Także Donald Tusk zapowiada w swoim programie (po wygraniu wyborów) wprowadzenie pilotażowego czterodniowego tygodnia pracy.

Opinie ekspertów

O ile eksperci uważają, że idea pomysłu jest słuszna, bowiem przyczynia się do większej wydajności pracownika – jak pokazują przykłady i badania z innych krajów – o tyle obecnie nasza gospodarka nie jest gotowa na takie rozwiązanie. Wiązałoby się to bowiem ze zmniejszeniem wynagrodzeń oraz zmniejszeniem ilości pracowników. Podejście z punktu gospodarczego nie jest niestety korzystne. 

Jednak z całą pewnością idea ta korzystnie wpływa na gospodarowanie czasem pracowników. Nie tracimy bowiem jednego dnia w tygodniu na dojazdy, co jest też bardziej ekonomiczne. 

Z drugiej jednak strony pandemia pokazała, że sama praca zdalna również rozwiązuje te kwestie. 

Zmiany w Kodeksie pracy

Zmiany w Kodeksie pracy. Rząd przyjął projekt

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button