REKLAMA
BiznesDomKategorieSilesia Flesz najnowsze informacje

Czy kiedyś będzie taniej? Ceny węgla w sklepie PGG 27.09

Wtorek i czwartek to dni, kiedy w sklepie internetowym PGG jest towar, czyli węgiel. Czy jest szansa, żeby było taniej? „Ceny energii muszą zostać obniżone”, mówi prezes PGG Tomasz Rogala. Ale są warunki.

 

Przypomnijmy. Po podwyżkach z 8.09 węgiel z PGG w sklepie internetowym kosztuje:

  • ekogroszek Karlik lub Piekorz workowany – 1770 zł/tona (wcześniej było 1420 zł)
  • Pieklorz, Karlik Ekogroszek luzem – 1520/ zł/ tona 
  • Greenpal Ekomiał – 1335 zł/tona
  • węgiel orzech, groszek luz – 1420 lub 14710 zł za tonę, cena zależy od kopalni (było np. 1180 zł)

Niestety, prezes PGG Tomasz Rogala nie zostawił złudzeń, że w najbliższym czasie będzie taniej. W piątek 23 września w Katowicach podczas cyklicznej konferencji Silesia 2030 powiedział: – Żeby górnictwo było „tanie” (choć na dużych głębokościach nie będzie takie, ale może jak najskuteczniej minimalizować koszty), musi ono działać w zrównoważony sposób.

Skrytykował procedury i system energetyczny Unii Europejskiej: – Przy procesach trwających 2-7 lat, potrzebnych np. na uruchomienie ściany wydobywczej, to zrównoważenie jest skrajnie trudne, kiedy KE dwa razy do roku wprowadza nowe przepisy, które pogarszają rentowność węgla. Idee polityczne zaburzyły relację popytowo-podażową, doprowadzając do niebywałej drożyzny – mówił prezes PGG.

Powiązane artykuły

„Mamy do czynienia ze spekulacyjnym Eldorado”

Jednocześnie zaznaczył, że ceny energii powinny być niższe. – Ceny energii muszą zostać obniżone, bo teraz mamy do czynienia ze spekulacyjnym Eldorado, a zyski koncernów paliwowych są 2,5-3 razy wyższe niż w zeszłym roku i rządy muszą wytłumaczyć ludziom, dlaczego tak się stało oraz zabezpieczyć byt obywateli.

Bywa, że tona węgla „z drugiej ręki” kosztuje jesienią 2022 3-4 tys. złotych.

Zdaniem szefa PGG S.A. nieporozumieniem jest zamiana jednego uzależnienia (od gazu rosyjskiego) na zależność od dostaw z krajów, które nie mają np. parlamentów i są również mało przewidywalne politycznie.
– Polityka energetyczna UE powinna być szybka, ale bardziej zrównoważona i lepiej przemyślana. Dobrze byłoby posłuchać opinii inżynierów, którzy posługują się do obliczeń metodami naukowymi. Jeśli zamiast nich mamy do czynienia z propagandowymi prezentacjami w Power Point oderwanymi od realnych liczb, to niestety politycy muszą tłumaczyć obywatelom, dlaczego energia jest aż tak bardzo droga – podkreślił Tomasza Rogala.

Przypomnijmy. PGG tłumaczyło podwyżki cen węgla z września 2022 decyzją o zwiększeniu wydobycia w 2023 roku i koniecznych w związku z tym inwestycjach. PGG S.A. rozpoczęła proces inwestycyjny zmierzający do wzrostu wydobycia w 2023 r. Działania inwestycyjne koncentrują się przede wszystkim na wykonaniu ok. 13 km dodatkowych wyrobisk udostępniających pokłady węgla oraz na zwiększeniu czynnych frontów wydobywczych przez uzbrojenie dodatkowych pięciu ścian. Powoduje to konieczność zakupu wyposażenia ścian i niezbędnego sprzętu. W celu realizacji tych założeń nakłady inwestycyjne PGG S.A. muszą wzrosnąć o około 2 mld zł w stosunku do wcześniej projektowanego poziomu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button