REKLAMA
Kategorie

Czy metropolia jest Śląskowi potrzebna? Wkrótce poznamy odpowiedź

Wyrażą ją mieszkańcy Rudy Śląskiej. Czy Ruda Śląska ma być częścią metropolii? Na to pytanie będą odpowiadać rudzianie. W najbliższą środę /16 marca br./ ruszają konsultacje społeczne w tej sprawie. Potrwają one przez trzy tygodnie. Konsultacje to kolejny etap na drodze do utworzenia związku metropolitalnego przez 24 miasta województwa śląskiego. Wcześniej radni miast, które chcą do niego przystąpić, podjęli odpowiednie uchwały intencyjne. Dzięki powstaniu związku śląskie samorządy będą mogły liczyć na dodatkowe pieniądze w wysokości ok. 240 mln zł.

– Utworzenie metropolii to dla nas ogromna szansa na rozwój – podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Chodzi tu o naprawdę duże pieniądze, które trafią do miast tworzących metropolię, wprawdzie nie w sposób bezpośredni, ale na zadania, które w imieniu miast realizować będzie metropolia. Będzie to 5 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze metropolii. Według szacunków może być to kwota nawet 240 mln zł. Co ważne, dodatkowe pieniądze dla metropolii nie uszczuplą dotychczasowych dochodów samorządów – dodaje.

Konsultacje społeczne odbywać się będą we wszystkich 24 miastach zainteresowanych utworzeniem metropolii. W Rudzie Śląskiej rozpoczną się one 16 marca i potrwają trzy tygodnie, do 6 kwietnia br. – Przeprowadzenie konsultacji społecznych we wszystkich gminach chcących utworzyć związek metropolitalny jest obowiązkowe. Wynika to wprost z ustawy. Dlatego bez ich przeprowadzenia dana gmina nie będzie mogła wstąpić do Związku Metropolitalnego – wyjaśnia Bartosz Pilny, kierownik Kancelarii Prezydenta Miasta.

Mieszkańcy, którzy wezmą udział w konsultacjach społecznych, będą odpowiadać na pytanie: „Czy jest Pani/Pan za przystąpieniem Miasta Ruda Śląska do Związku Metropolitalnego?”. – Swój głos będzie można oddać w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta, filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Zespole Szkół nr 1 w Chebziu. Ankiety będzie można również wysłać pocztą na adres magistratu. Jednym ze sposobów głosowania będzie również możliwość przesłania wypełnionej karty do głosowania w formie skanu na adres e-mail prezydent@rudaslaska.pl – wylicza Bartosz Pilny.

Przypomnijmy, że w styczniu br. rudzcy radni jako jedni z pierwszych w województwie podjęli uchwałę intencyjną dotyczącą chęci przystąpienia miasta do metropolii. Poza Rudą Śląską podobne uchwały przegłosowali rajcy 23 miast regionu. Kolejnym etapem na drodze do utworzenia metropolii są konsultacje społeczne. Trzeba je przeprowadzić we wszystkich gminach zainteresowanych przystąpieniem do związku. Po zakończonych konsultacjach rady poszczególnych miast będą musiały podjąć jeszcze jedną uchwałę, tym razem już w sprawie zgody na przystąpienie do metropolii.

Dodatkowo prezydenci zainteresowanych miast muszą złożyć do Rady Ministrów wniosek o utworzenie związku metropolitalnego. Na jego podstawie rząd do końca kwietnia powinien wydać rozporządzenie w sprawie utworzenia metropolii. Związek ma powstać z dniem 1 lipca br., natomiast faktycznie funkcjonować zacznie od 1 stycznia 2017 r.

Utworzenie metropolii śląskich miast umożliwia ustawa o związkach metropolitalnych z 9 października 2015 r. W proces jej tworzenia zaangażował się Górnośląski Związek Metropolitalny. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku jednogłośnie czternastka prezydentów wyraziła wstępną wolę utworzenia metropolii w miastach Górnego Śląska i Zagłębia. Również w grudniu ub. r. prezydenci gmin tworzących GZM wystąpili do rządu z apelem o jak najszybsze określenie trybu postępowania w sprawie składania wniosku o utworzenie związku metropolitalnego oraz zakresu dokumentów, które należy do niego dołączyć. Premier skierowała pismo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które jest właściwe do dalszego prowadzenia sprawy.

W związku z tym prezydenci wystosowali kolejne pismo, tym razem już bezpośrednio do ministra Mariusza Błaszczaka. Włodarze napisali w nim m.in., że śląskie miasta są zdeterminowane dołożyć wszelkich starań, by powstała metropolia. Poprosili też o spotkanie w tej sprawie. – Chcemy aktywnie brać udział w pracach nad rozporządzeniem, tak by jego zapisy precyzyjnie określały tryb postępowania i zakres dokumentów, które mamy złożyć. Czas biegnie szybko, działamy aktywnie, ale nie wszystko zależy od nas – mówi Małgorzata Mańka Szulik, Przewodnicząca Zarządu GZM.

W skład metropolii mają wejść 24 gminy: Będzin, Bieruń, Bytom, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Knurów, Łaziska Górne, Mikołów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice i Zabrze. Zajmują one obszar 1 585 km2, zamieszkały przez ponad 2 mln ludzi. Na jego terenie działa ponad 200 tys. firm i przedsiębiorstw, które wytwarzają 8 proc. PKB.

Zgodnie z założeniami ustawy związek metropolitalny wykonuje zadania publiczne z zakresu: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju obszaru związku, publicznego transportu zbiorowego na obszarze związku, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji obszaru metropolitalnego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button