reklama
Kategorie

Dąbrowa Górnicza zorganizowała targi pracy dla młodych ludzi

Zbliżający się koniec roku szkolnego i czas wakacji to moment, w którym młodzi ludzie zaczynają myśleć o pracy. Jedni szukają stałego zatrudnienia, inni pracy dorywczej. I choć rynek pracy bogaty jest w oferty dla tych, którzy dopiero na niego wchodzą, młodzież często nie wie jak stawiać pierwsze kroki na drodze do zawodowej kariery. Dlatego w Dąbrowie Górniczej zorganizowano dziś pierwsze Młodzieżowe Targi Pracy.

 

reklama

– Doradcy zawodowi podpowiadają w jaki sposób napisać swoje CV, ale są też wykłady, warsztaty z inspiracji swojego rozwoju zawodowego. Jest gra prowadzona przez Powiatowy Urząd Pracy, sporo takich informacji też o tym, że dobrą drogą rozwoju zawodowego jest podejmowanie własnej działalności gospodarczej. I tutaj nasi fachowcy z Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości próbują pokazać, jaka jest różnica pomiędzy pracą na etacie a własną działalnością gospodarczą – mówi Ewa Fudali-Bondel, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwoju gospodarczego.

Targi pracy już od samego rana cieszyły się dużym zainteresowaniem, co pokazuje, że młodzi ludzie chcą pracować. Sama inicjatywa zorganizowania targów wyszła od Młodzieżowej Rady Miasta, która reaguje na bieżące potrzeby lokalnej społeczności. O to, jakiej pracy na początek szuka młodzież, zapytaliśmy samych uczestników targów.

reklama

– Generalnie tak, żeby mieć dużo czasu bo wiadomo wakacje. Tak, żeby mieć ten czas dla siebie, ale też żeby coś zarobić. Więc myślę taka praca, żeby można było uzgodnić godziny, by było po prostu łatwo. Łatwo połączyć sobie, tutaj na przykład pójść na imprezę, tutaj do pracy – mówi Maksymilian, uczeń III kl. LO.

– Na chwile obecną nie wiem dokładnie, czego szukam, liczę na szczęście i na propozycję, która by mnie w jakimś stopniu zadowoliła. Nie chcemy też całych wakacji spędzić jedynie w pracy, ale jeżeli również stawka jest dobra to pomaga to w podjęciu decyzji – Łukasz, uczeń III kl. LO.

Stawki w województwie zaczynają się nawet od 19 zł/h. Ofert, zwłaszcza prac sezonowych, jest naprawdę sporo. Większość z nich skupia się na branży gastronomicznej, szczególnie teraz, kiedy po pandemii życie towarzyskie odżywa. I to właśnie gastronomię młodzi ludzie wspominają najczęściej, jako cel zawodowy na tak zwany „dobry początek”. Równie duże zainteresowanie jest ze strony pracodawców poszukujących sezonowo pracowników.

To są prace takie pomocnicze w handlu, w gastronomii. To są prace związane też z obsługą call center na przykład czy prace nawet wyjazdowe w okresie wakacji letnich, gdzie młodzież może ten czas wypoczynku połączyć z takim pierwszym zdobywaniem doświadczenia zawodowego. W przypadku młodzieży niepełnoletniej, bo takie oferty się u nas pojawiają od 16 roku życia, to są proste prace zleceniowe typu kolporter ulotek, inwentaryzacje, to mogą być jakieś promocje – mówi Gabriela Kubasik-Duda, Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Dąbrowie Górniczej.

Sytuacja osób młodych w województwie śląskim od lat można powiedzieć jest niezmienna. Ofert jest dużo i każda osoba chcąca podjąć zatrudnienie, po prostu je znajduje. Na podstawie danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy śmiało można stwierdzić, że młodzi na rynku pracy mają się całkiem nieźle, a odsetek pozostających bez zatrudnienia jest niewielki.

– Patrząc na strukturę, jest ich około 20% mówiąc o osobach do 30 lat. Jeżeli spojrzymy na osoby w wieku do 25 lat, jest ich zaledwie 9%. Bez względu na miejsce młode osoby zatrudnienie znajdą, ale wiadomo, że jeżeli chodzi o takie branże jak usługi, gastronomia czy hotelarstwo chociażby to zdecydowanie większa szansa będzie w rejonach południowych czyli Beskidy może Jura – mówi Arkadiusz Kaczor, Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.

Jednak pierwszym krokiem do podjęcia jakiejkolwiek pracy, są odpowiednio przygotowane dokumenty aplikacyjne. I jak się okazuje, to nastolatkom wchodzącym na rynek pracy przysparza najwięcej trudności. Trendy w pisaniu CV się zmieniają, dlatego by rozwiać wszelkie wątpliwości warto skonsultować się z doradcą zawodowym.

– Często młodzi ludzie mnie pytają co oni mają w doświadczeniu zawodowym wpisać jak oni dopiero szkołę skończyli i nie mają doświadczenia zawodowego. Ja zawsze mówię, że wystarczy wpisać podsumowanie zawodowe albo cel zawodowy, że „moim celem zawodowym jest praca na takim i takim stanowisku. Że nie mam doświadczenia jeszcze, ale w państwa firmie chcę zdobywać to doświadczenie. Chcę się uczyć i będę oddanym pracownikiem”- mówi Dagmara Kubiczek, doradca zawodowy.

Tajniki poprawnego pisania dokumentów aplikacyjnych młodzież poznała podczas zorganizowanych targów pracy. Ponadto czekali na nich pracodawcy z ofertami staży, pracy sezonowej oraz kursów. Młodzieżowe Targi Pracy w Dąbrowie odbyły się pilotażowo, ale jeśli pomysł zostanie przyjęty pozytywnie, staną się cyklicznym wydarzeniem.

Autor: Fatima Orlińska

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button