reklama
KrajWiadomość dnia

Darowizna samochodu w rodzinie – co warto wiedzieć?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samochód można nabyć nie tylko w ramach transakcji kupna-sprzedaży, ale również w formie darowizny. Sprawdź, jakich formalności należy dopełnić wówczas, gdy auto zostaje wręczone osobie z rodziny.

 

 

Często zdarzają się sytuacje, kiedy rodzice wręczają dziecku samochód – z przeniesieniem praw własności. Takie przypadki mogą mieć miejsce również między innymi członkami rodziny. Niezależnie od tego, kto jest darczyńcą, a kto obdarowanym, trzeba dopełnić formalności.

 

Powiązane artykuły

Umowa darowizny to podstawa

Podstawą przekazania na własność samochodu członkowi rodziny jest umowa darowizny. Istotną kwestią jest jej sporządzenie na piśmie – w dowolnej formie. Nie ma przy tym wymogu sporządzania jej i podpisywania w obecności notariusza.

Chociaż treść umowy nie jest z góry narzucona, powinna zawierać kilka ważnych elementów. Kluczowe jest to, aby jasno określić strony umowy i umieścić dane darczyńcy oraz obdarowanego. Istotne jest również to, aby dokładnie opisać przedmiot stanowiący darowiznę, np. markę, model, rocznik, pojemność silnika, kolor, dotychczasowy przebieg. Trzeba także wpisać wartość pojazdu – mimo że obdarowany nic nie płaci darczyńcy.

 

Ważne kwestie podatkowe

Decydując się na darowiznę pojazdu, koniecznością jest zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego – w związku z koniecznością opodatkowania tej czynności cywilno-prawnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obdarowany musi zgłosić darowiznę w ciągu 6 miesięcy od momentu przekazania auta.

Warto mieć świadomość, że – w przypadku rodziny – nie zawsze zachodzi konieczność uiszczenia podatku od spadków i darowizn. Wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa oraz od wartości darowizny.

Do grupy pierwszej zalicza się: współmałżonka, dzieci, wnuki, prawnuki, rodziców, dziadków, pradziadków, rodzeństwo, pasierbów, ojczyma, macochę, zięcia, synową, teścia, teściową. W tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi 9 637 zł. Jeśli wartość samochodu jest wyższa, wówczas koniecznością jest uregulowanie podatku – zgodnie z przepisami.

Do grupy drugiej zalicza się dalszych krewnych, np. rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki) rodzeństwa. W tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi 7 276 zł.

 

O szczegółach związanych z kwestiami podatkowymi umowy darowizny samochodu można przeczytać w artykule https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/darowizna-samochodu-w-rodzinie-co-warto-wiedziec/.

 

Co z ubezpieczeniem komunikacyjnym?

Może zdarzyć się tak, że auto przekazywane w formie darowizny będzie miało ważne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. W takiej sytuacji obdarowany może:

  • skorzystać z polisy do końca jej trwania

  • wypowiedzieć umowę OC w dowolnym momencie.

Warto przy tym podkreślić, że polisa nabyta wraz z darowanym pojazdem nie przedłuży się automatycznie. Trzeba więc będzie pamiętać o wykupieniu nowego ubezpieczenia w odpowiednim momencie.

(materiał sponsorowany)

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button