Dlaczego ubrania robocze są ważnym elementem wyposażenia pracownika?
Ubranie robocze to element, który zapewnia bezpieczeństwo i higienę w pracy. Odzież ochronna powinna stanowić podstawowe wyposażenie medyków, budowlańców, pracowników drogówki, gastronomii oraz wielu innych branż. Czym powinny wyróżniać się ubrania robocze?
Ubrania robocze jako podstawowe wyposażenie BHP
W polskim prawie znajduje się wiele regulacji dotyczących praw i obowiązków zleceniodawców, a także osób zatrudnionych. Jednym z najważniejszych przepisów w kodeksie pracy jest zbiór zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP).
Zasady BHP określają wszelkie aspekty związane z właściwymi warunkami w miejscu wykonywania zlecenia. Wśród nich można więc znaleźć kwestie dotyczące np. ergonomii pracy, zaopatrzenia biura czy chociażby odzieży ochronnej. W niektórych branżach ubrania robocze są niezbędnym elementem wyposażenia pracowników.
Odzież ochronna jest ważna, ponieważ zapewnia ona należytą ochronę w niebezpiecznych warunkach. Noszenie specjalistycznych ubrań, a także dodatków, jak np. kaski, gogle czy rękawice, zmniejsza ryzyko wypadku w miejscu pracy. Właściwe odzienie zapewnia również komfort, ponieważ często zaprojektowane jest tak, aby materiał był oddychający i nieprzepuszczalny.
W jakich branżach potrzebne są ubrania robocze?
Ubrania robocze wykorzystywane są w wielu branżach. Zazwyczaj kojarzą się one z pracownikami budowlanymi, ale nie są to jedyne osoby, które noszą odzież ochronną. Specjalne kombinezony, kurtki, spodnie, nakrycia głowy, buty czy rękawice znajdują swoje zastosowanie również w medycynie, przemyśle, energetyce czy szeroko pojętej gastronomii. Odzież ochronna potrzebna jest także pracownikom drogówki, lotnisk czy innych miejsc związanych z obsługą ruchu komunikacyjnego.
Jakie właściwości powinna mieć odzież ochronna?
Ubrania robocze mają różne właściwości w zależności od wymagań wykonywanej pracy. Przykładowo odzież dla spawaczy musi być wykonana z materiałów niepalnych, a kombinezony dla osób pracujących z niebezpiecznymi substancjami powinny cechować się odpornością chemiczną.
Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki na zewnątrz, powinni mieć ubrania dostosowane do panujących warunków pogodowych. Dlatego też ich odzienie musi być wodoodporne, oddychające, a także odpowiednio ocieplane. Termiczne dzianiny są w tym przypadku bardzo dobrym wyborem, ponieważ zapewniają noszącemu ciepło.
W przypadku osób, które pracują w drogówce lub obsłudze transportowej, ważną właściwością ubioru jest widoczność. Odblaskowe kurtki, bluzy lub kamizelki obniżają ryzyko wystąpienia wypadku komunikacyjnego.
źródło: artykuł partnera