Długi weekend. Więcej policjantów na drogach WIDEO
Rozpoczyna się już drugi w tym miesiącu długi weekend. Niezależnie od warunków atmosferycznych, policjanci przygotowują się do zwiększonego ruchu na drogach. Kierowcy mogą spodziewać się większej liczby kontroli. Policjanci będą korzystać nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory. Priorytetem będzie sprawdzanie stanu trzeźwości kierowców.
Autostrady, drogi wojewódzkie i krajowe – to tam policjanci spodziewają się dużego natężenia ruchu. I tam też będą wzmożone kontrole. Wszystko po to, by zadbać o bezpieczeństwo.
-A żeby to bezpieczeństwo stało na jak najwyższym poziomie, to na pewno eliminować będziemy tych, co pozwolili sobie na kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, jak również wszystkich tych, co będą zakłócać bezpieczeństwo, czyli przekraczają prędkość. Przeliczający swoje możliwości brawurową jazdą, nieustępujący pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwie zachowujący się wobec pieszych – mówi nadkom. Tomasz Bratek, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.
Podczas ubiegłorocznego weekendu Bożego Ciała na śląskich drogach zginęły dwie osoby i zatrzymano ponad 230 pijanych kierowców. To właśnie nietrzeźwi stanowią ogromny problem i zagrożenie na drogach.
-Do 27 maja policjanci zatrzymali ponad 4 tysiące osób pod wpływem alkoholu, przeprowadzili milion sto tysięcy badań kierujących pojazdami. Doszło do prawie 300 zdarzeń z udziałem nietrzeźwych – mówi sierż. sztab. Arkadiusz Chudy, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.
Na warunki drogowe wpływa też pogoda, a ta będzie zmienna. Mieszkańcy regionu otrzymali dzisiaj alerty pogodowe.
-Cały czas będziemy mieli taką dynamiczną, deszczową, zmienną aurę. Opady deszczu od 15 do 35 mm, możliwe też burze. Natomiast temperatura maksymalna będzie dość wysoka, bo do 25 stopni. Będą również chwile ze słońcem, ale głównie w godzinach porannych – mówi Michał Kowalczuk, Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych.
Drogi to nie jedyne zagrożenie w czasie długich weekendów. Innym są kąpiele w różnych zbiornikach wodnych, również tych niestrzeżonych. Bo choć sezon się jeszcze nie rozpoczął, to już utonęły trzy osoby.
–Pamiętajmy, żeby wybierać tylko kąpieliska strzeżone, żeby nie wchodzić do wody i nie wskakiwać do wody, jeżeli nie znamy struktury jej dna. Równie ważne, żeby nie wchodzić do wody znajdując się w stanie po spożyciu alkoholu. Nadto, mając dzieci, przede wszystkim małoletnie pod opieką, musimy bacznie je obserwować i nie możemy spuszczać ich z oczu – mówi kom. Sabina Gieryś, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.
Bo chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. Niezależnie czy nad wodą, czy na drogach.