Do Częstochowy wracają neony [ZDJĘCIA]
Nowy budynek mieszkalny u zbiegu ulic Katedralnej i Piłsudskiego w Częstochowie wyróżnia się, zwłaszcza po zmroku, neonową kompozycją stworzoną przez duet częstochowskich artystów – Łukasza Gawrona i Jana Sętowskiego.
Pekabex Development – firma, która wybudowała obiekt przy ul. Katedralnej 15 – przyznaje się do inspiracji trendami widocznymi nawet w europejskich stolicach. Neony, w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej dość powszechne w polskich miastach, najwyraźniej wracają. Już po samej nazwie tej inwestycji – Osiedle Neonowe – można się było spodziewać, że taki element się tam pojawi…
Składający się z siedmiu znaków świetlny zestaw przy ul. Katedralnej najładniej prezentuje się oczywiście po zmroku, będąc widocznym także dla pasażerek i pasażerów przejeżdżających przez Dworzec Główny PKP. Oświetlenie automatycznie uruchamiają czujniki zmierzchu.
Projekt stworzyli częstochowscy artyści – Łukasz Gawron i Jan Sętowski, współpracujący obecnie pod marką Primitive Design i zajmujący się wprowadzaniem sztuki do przestrzeni komercyjnych. Wcześniej obaj wchodzili w skład kolektywu Monstfur, który zrealizował we współpracy z samorządem Częstochowy instalacje z obszaru street artu w ramach projektu Iron Oxide na miejskich terenach inwestycyjnych. Artyści przeobrazili także mury hali Agencji Rozwoju Regionalnego S.A przy ulicy Ekonomicznej. Podczas jednej z późniejszych edycji Iron Oxide ich twórczość odmieniła też oblicze pracowni krawieckiej w częstochowskim Zespole Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Wł. St. Reymonta. Z czasem, jak wyjaśniał Jan Sętowski w rozmowie z redakcją miejskiego portalu kulturalnego CGK, dewaluacja street artu popchnęła obu artystów w inne rejony. Promująca turystyczny wymiar miasta i regionu praca Łukasza Gawrona ,,Początek szlaku” od paru lat jest jednym z wyróżników placu Daszyńskiego. Zarówno Jan Sętowski, jak i Łukasz Gawron związani byli także z miejskim projektem promocyjnym ,,Twarze przyszłości” na 800-lecie Częstochowy – ten pierwszy był jego inicjatorem i członkiem kapituły, a drugi – jedną z ,,Twarzy przyszłości”.
Neony przy Katedralnej to kolejny ożywczy element w obrębie Starego Miasta – tu akurat wprowadzony przez prywatnego inwestora. Ta część Częstochowy już teraz jest diametralnie inna niż, powiedzmy, jeszcze dwie dekady temu, w dużym stopniu za sprawą inwestycji samego miejskiego samorządu – budowy jednego z centrów przesiadkowych przy ul. Piłsudskiego czy metamorfozy Starego Rynku, z wciąż dość rzadkim w skali kraju szklanym budynkiem muzealno-kawiarnianym, fontanną, bogatym oświetleniem i napowietrznym ,,teatrem rzeźb” Jerzego Kędziory. W swoim tempie w dzielnicy inwestuje sektor prywatny, który także przeobraża niegdyś nie najlepiej kojarzące się staromiejskie kwartały. Ważnym etapem tej przemiany było z pewnością powstanie i oddanie do użytku w 2009 roku Galerii Jurajskiej i późniejsze jej inwestycje na przyległym obszarze – jak boiska sportowe czy minipark wypoczynkowy nad brzegiem Warty.