Do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej trafi 600 mln złotych, ale nie tylko tam
Chodzi o inflację i wzrost cen, które dotykają również sektor medyczny
Choć spore dofinansowanie trafi głównie do przychodni POZ czy Ambulatoryjnej Opieki Medycznej, to zyskają również placówki zajmujące się zdrowiem psychicznym oraz leczeniem uzależnień. Mowa o dodatkowych 600 mln złotych, które na konta placówek zaczną wpływać już 1 kwietnia.
– Uważnie wsłuchujemy się w głosy płynące z różnych środowisk. Jesteśmy świadomi wyższych kosztów funkcjonowania placówek medycznych. – komentuje Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przeczytaj także:
Możliwa jest adopcja zwierząt, które przyjechały z Ukrainy. Zainteresowanie jest ogromne
Wzrost finansowania POZ czy AOM to odpowiedź na galopującą inflację, wzrost cen czy podwyżki cen za prąd i gaz. Finansowanie wzrośnie znacząco bo do tego typu placówek od 1 kwietnia do końca 2022 r. trafi łącznie 600 mln złotych. – W odpowiedzi, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, przygotowaliśmy propozycję wzrostu przychodów placówek medycznych. Podeszliśmy do tego szeroko, uwzględniając podwyżkę w wielu różnych zakresach świadczeń, od POZ, przez AOS i szpitale, po hospicja. – tłumaczy dalej Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nowe finansowanie zostało skrupulatnie wyliczone przez Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), która w obliczeniach wzięła pod uwagę m.in. wskaźnik inflacji, średni wzrost cen prądu i ogrzewania oraz udział tych wydatków w ogólnych kosztach funkcjonowania podmiotów leczniczych. Wszystkie te dane były przekazywane bezpośrednio z placówek, którego finansowanie ma dotyczyć.
Finansowanie wzrośnie od 1 kwietnia 2022 r.
autor: Bartosz Bednarczuk