reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Dobra jakość powietrza w Goczałkowicach. Potwierdza to ranking

Goczałkowice na szczycie ogólnopolskiego rankingu. Po raz kolejny gmina została doceniona za aktywność w programie „Czyste Powietrze”. Jak wynika z rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, w przeliczeniu na liczbę domów jednorodzinnych, mieszkańcy złożyli tu najwięcej wniosków.

 

 

–Możemy się cieszyć tymi rankingami, gdzie gminy z województwa śląskiego są wysoko, ale to się przekłada również na rankingi zanieczyszczeń powietrza, bo widzimy, że w tych miejscowościach, w których poważnie podchodzi się do walki ze smogiem, spadają stężenia i spada liczba dni smogowych – mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.

Potwierdza to gmina, której jako uzdrowisku tym bardziej zależy na jak najlepszej jakości powietrza.

–Odczuwa się tę poprawę, ale trzeba mieć świadomość tego, że wystarczy jeden budynek, jeden truciciel i to już wpływa na wyniki pomiarów i odczuwanie jakości powietrza w otoczeniu – mówi Maria Ożarowska, sekretarz Goczałkowic-Zdroju.

Coraz więcej mieszkańców jest świadomych tego, że piece trzeba wymieniać. Motywuje ich też wysokość dofinansowania.

–Połączenie dwóch programów, programu „Czyste powietrze” i gminnego programu PONE. Okazało się to w zeszłym roku takim sukcesem, że niektórzy z naszych mieszkańców mogli skorzystać z nawet ze 100-procentowego dofinansowania do wymiany kotła – mówi Monika Hassa, Urząd Gminy Goczałkowice-Zdrój.

W samych Goczałkowicach nadal do wymiany jest około 400 przestarzałych pieców. W innych gminach też jest nadal dużo pracy. Mimo to aż woj. śląskie znalazło się najwyżej w zestawieniu najaktywniejszych gmin w Polsce.

–W tej pierwszej setce rankingu także dużo gmin z tych rejonów, które są uznawane za te najbardziej zanieczyszczone. To cieszy, bo świadczy o tym, że mieszkańcy starają się zmienić oblicze swoich miast i starają się poprawić jakość powietrza. Jest duża szansa na to, że te gminy przestaną w tych wskaźnikach zanieczyszczenia przestaną „świecić na czerwono” – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Choć ten sezon grzewczy w regionie można uznać za niezły pod względem jakości powietrza w porównaniu do poprzednich lat, to nadal pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Tak, żeby nazwa programu „Czyste Powietrze” stała się faktem.

Dobra jakość powietrza w Goczałkowicach/Silesia Flesz TVS

 

Łukasz Kądziołka

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button