Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Gdy lekarz ci mówi: dobry cholesterol chroni… to zmień lekarza

Słyszeliście od lekarza, że jesteście chronieni przez dobry cholesterol, bo macie jego wysoki poziom? – Nie wierzcie mu. Bo to nieprawda – mówi prof. dr hab. nauk medycznych Maciej Banach. W prowadzonym przez Marie Zawałę programie TVS Kierunek Zdrowie, ten światowej sławy specjalista w dziedzinie kardiologii i lipidologii tłumaczy, o co dokładnie chodzi.

– Wiele osób pyta: ale jak wysoki ma być ten cholesterol? I o jakim mówimy, bo wszyscy wiedzą, że jeden to jest „dobry cholesterol”, a drugi jest „zły” – pytała redaktor Maria Zawała.

– Wiem doskonale, szanowni państwo, że wy różne rzeczy słyszycie – odpowiedział prof. Banach. Po czym bezkompromisowo zaapelował: – Proszę, nie wierzcie lekarzom! Mówię to z pełną odpowiedzialnością.

I podał przykład błędnej diagnozy: – Niektórzy lekarze potrafią jeszcze mieć taki przekaz, że na przykład ktoś mówi: „Mój cholesterol LDL, czyli ten zły, jest bardzo wysoki. Ale lekarz patrzy i mówi, ale ma pan HDL, czyli ten niby dobry, 80-100, to pana chroni przed tym złem”. To nie jest prawda – podkreśla prof. Banach. I uzasadnia:

– Jakby państwo spojrzeli na nasze wyniki ostatnich badań, to wykazaliśmy w nich, że ten HDL cholesterol nie ma praktycznie, (upraszczając) żadnego znaczenia z punktu widzenia przewidywania incydentów sercowo-naczyniowych. Stosujemy go tylko i wyłącznie do tego, żeby wyliczyć rodzaj cholesterolu, który nazywamy nie HDL. Czyli takiego, który opisuje wszystkie cząsteczki promiażdżycowe. I w tym momencie to, że HDL jest wysoki, nie ma znaczenia. Dlatego, lecząc pacjenta, patrzymy tylko i wyłącznie na cholesterol LDL. Powtórzę więc: jeżeli jakikolwiek lekarz państwu powie, że jesteście chronieni, bo macie wysoki HDL, nie wierzcie mu. Bo to nieprawda.

– Mamy wtedy zmienić lekarza? – pyta Maria Zawała. A profesor na to:

– Zdecydowanie tak. Albo zasugerować, żeby pan doktor się wyedukował, bo pacjent słyszał, że pan profesor Banach mówił inaczej. I niech odpowiedzialność za to spadnie na mnie. Chętnie z takim lekarzem porozmawiam.

Maciej Banach dodaje jeszcze, że co do wspomnianej na początku wysokości stężeń cholesterolu, to nie ma jednej odpowiedzi. – Wszystko zależy od wieku, a przede wszystkim od ryzyka sercowo-naczyniowego danego pacjenta – wyjaśnia lekarz.

Maciej Banach to specjalista w dziedzinie kardiologii i lipidologii, kierownik Zakładu Kardiologii Prewencyjnej i Lipidologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, adiunkt John Hopkins University School of Medicine, sekretarz generalny Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego. 

OGLĄDAJ KIERUNEK ZDROWIE W TVS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button