Silesia Flesz najnowsze informacje

Dodatek elektryczny. Wnioski do 1 lutego

Dodatek elektryczny. Wnioski do 1 lutego. Jednorazowo możesz zyskać 1000 lub 1500 złotych. Musisz spełnić jednak pewne warunki. 

 

 

Dodatek elektryczny. Wnioski do 1 lutego. Kogo dotyczy?

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej weszła w życie 3 listopada ubiegłego roku. Głównymi jej założeniami są, m.in. zamrożenie cen prądu w 2023, a także dodatek elektryczny. 

Kto może otrzymać dodatek? 

O dodatek mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ciepła jest ogrzewanie elektryczne. Co ciekawe, wniosek mogą składać także właściciele pomp ciepła. 

Co do zasady, na jeden adres przysługuje jeden dodatek. Nowelizacja ustawy jednak sprostowała to założenie: 

„jeśli pod jednym adresem, ale w odrębnych lokalach mieszka kilka gospodarstw domowych i wykorzystują one różne lub współdzielone źródła ogrzewania wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, to każdemu z tych gospodarstw domowych będzie przyznany dodatek elektryczny”.

Standardowo, jednorazowy dodatek ma wynosić 1000 zł. Jednak w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej przekraczającej 5 MWh, ma być to kwota do 1500 zł.

Terminy 

Ważne, aby dopilnować terminu złożenia wniosku – najpóźniej do 1 lutego 2023r. Wnioski złożone po tym terminie pozostaną bez rozpatrzenia. Wnioski można było już składać od 1 grudnia 2022r. 

Możemy je złożyć osobiście w urzędzie gminy lub też za pomocą poczty, a także za pośrednictwem internetu przez e-PUAP.

Wniosek o dodatek, wraz z instrukcją, jak prawidłowo go wypełnić znajdziecie tutaj: https://www.gov.pl/web/klimat/dodatek-elektryczny

Termin na otrzymanie dodatku to 31 marca 2023 r.

Kto nie otrzyma dodatku?

Co istotne, dodatku nie otrzymają gospodarstwa domowe, które posiadają fotowoltaikę, nawet jeżeli równocześnie są właścicielami pompy ciepła. 

Nie otrzymają go również gospodarstwa, które złożyły wniosek o dodatek węglowego lub też dodatek do innych źródeł ciepła (gaz LPG, drewno, olej opałowy, pellet). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button