Dofinansowanie do mieszkań i nadgodziny bez podatków. Oto propozycje PSL
100 tysięcy od państwa na zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, nadgodziny bez podatków i dziedziczone emerytury.
To rozwiązania wielopokoleniowe, które proponuje Polskie Stronnictwo Ludowe. Program „Uczciwa Polska” skierowany do trzech pokoleń to odrębne projekty mające rozwiązać problemy z demograficzne, wynikające z dostępności mieszkań oraz samotnego życia emerytów. Rusza zbiórka podpisów pod projektem obywatelskim.
– Młodzi ludzie pracujący na etacie, biorąc dodatkowe zajęcia, które obciążają czas i poświęcenie dla rodziny, muszą płacić dodatkowe podatki. Chcemy, aby ktoś kto pracuje na jednym etacie, biorąc dodatkowe zajęcia byłby zwolniony z tych opłat i mógł te pieniądze przeznaczyć dla siebie – mówi Grzegorz Boski, członek zarządu województwa śląskiego.
PSL chce opodatkowania wyłącznie jednego źródła dochodu, a ustawa „praca się opłaca” skierowana ma być od osób aktywnych zawodowo pomiędzy 30-50 rokiem życia. Docelowo dodatkowe źródło dochodu ma być pozbawiona zarówno podatku, jak i składki zdrowotnej. Z zapowiadanych zmian nowością ma być prawo do dziedziczenia emerytury po śmierci jednego z małżonków.
– Ten, który pozostaje przy życiu i będzie jeszcze egzystował, powinien dostawać podwójne świadczenie wobec tego, które do tej pory posiada. Czyli świadczenie swoje i 50% małżonka. Lub odwrotnie – jeśli okaże się, że zmarły małżonek miał wyższe uposażenie emerytalne, rentowe itp., to powinien w myśl tych zmian otrzymać to świadczenie małżonka i połowę swego – mówi Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący Sejmiku województwa śląskiego.
Co może okazać się wsparciem dla osób, które po śmierci współmałżonka pozostają całkowicie samotne. Jedynym warunkiem, pozwalającym skorzystać ze świadczenia ma być prawo do emerytury świadczeniobiorcy. W proponowanym przez PSL programie znajdują się również propozycje dla młodych. Te związane są z kredytami hipotecznymi i wkładem własnym.
– Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego gwarantuje 100 tys. złotych wkładu własnego na zakup pierwszego mieszkania. Może być to oczywiście spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, zakup nieruchomości gruntowej oczywiście z przeznaczeniem na mieszkalnictwo. Może być tak samo refinansowany kredyt. Czyli jeżeli zaciągnęliśmy już kredyt na mieszkanie, na tę chwilę jest około 9%, to przez bank BGK możemy go refinansować do 1,5% – mówi Marek Bieniek, radny Sejmiku województwa śląskiego.
Pod projektem ustawy obywatelskiej „Uczciwa Polska” PSL zbiera teraz podpisy. Do tej pory zebrano ich ponad 35 tysięcy, a każdy kto chce wesprzeć inicjatywę, może zrobić to w najbliższych sobie biurach poselskich. Projekt ma trafić do sejmu jeszcze przed wakacjami.
Autor: Fatima Orlińska