Dogtreking w Rudzie Śląskiej już po raz trzeci! [PROGRAM, TRASA]
-To ma być przede wszystkim miło spędzony czas. Rodzinna rekreacja – podkreśla Beata Drzymała – Kubiniok, kierownik Społecznego Schroniska dla Zwierząt TOZ "Fauna" im. św. Franciszka z Asyżu, organizator wydarzenia.
W sobotę 24 września br. o godz. 10:00 rozpocznie się marsz na dystansie 18 km. Start krótszą trasą /8 km/ zaplanowano na godz. 12:00. Podobnie jak w latach ubiegłych, zawody zostaną rozegrane w pobliżu siedziby Stowarzyszenia Wędkarskiego "Lin" w Kochłowicach (Rybaczówki). Zakończenie zaplanowano na godz. 16:00 spotkaniem przy ognisku. W marszu może wziąć udział każdy, kto ukończył 18 lat, bądź 16 lat, ale posiada pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Dzieci i młodzież poniżej szesnastego roku życia mogą startować jedynie pod opieką dorosłych.
Organizatorzy określili także, jakie psy dopuszczone zostaną do dogtrekkingu. – W marszu może wziąć udział pies, który ma powyżej 1 roku, ale nie osiągnął 10 lat, chyba że otrzymamy zaświadczenie weterynarza o zdrowiu czworonoga – informuje Beata Drzymała – Kubiniok. – Niedopuszczone zostaną suki w ciąży, do szóstego tygodnia po porodzie, jak i te w okresie rui. Ważne także, aby właściciel posiadał przy sobie aktualne zaświadczenie szczepienia psa przeciwko wściekliźnie, miskę i wodę dla czworonoga oraz otrzymaną od organizatorów kartę uczestnictwa – dodaje.
Swój udział w imprezie zgłosić można do 22 września br. wypełniając formularz na stronie internetowej "Fauny" (www.fauna.rsl.pl), bądź na miejscu, w punkcie organizacyjnym pół godziny przed rozpoczęciem marszu. Pierwszy dogtrekking w mieście zorganizowano w 2014 roku. Impreza towarzyszyła 20-leciu działalności TOZ "Fauna". W ramach obchodów odbył się także zlot psiaków adoptowanych, konkurs plastyczny dla dzieci oraz wystawa psów wielorasowych.
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami "FAUNA" powstało w 1994 roku. Priorytet w działalności organizacji stanowi prowadzenie Społecznego Schroniska dla Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu w Rudzie Śląskiej, które istnieje od 1996 roku. Miesięcznie miasto, na podstawie umowy na "Realizację programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Ruda Śląska", na działalność schroniska przekazuje około 40 tys zł. Poza tym instytucja utrzymuje się dzięki pomocy sponsorów, tj. firm oraz osób prywatnych, wspomagających materialnie jej działalność.