Wiadomość dniaZdrowie

Doktor Alexander. Młody lekarz badający raka jajnika dostał stypendium im. prof. Mieczysława Chorążego

W Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach rozpoczęły się dziś XXV Gliwickie Spotkania Naukowe, w tym roku poświęcone pamięci prof. Mieczysława Chorążego. To postać zasłużona dla instytutu, wybitny naukowiec w środowisku onkologicznym i autor ponad 140 publikacji. Zmarł w lutym tego roku.

 

 

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

-Do tej pory zawsze był nie tylko twórcą, ale i uczestnikiem tychże spotkań. Profesor Chorąży to prawdziwy gigant, jeżeli chodzi o naukę biologii nowotworów w Polsce. Pracował nieprzerwanie prawie przez 70 lat w tym instytucie – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, Narodowy Instytut Onkologii.

Przy okazji obchodów Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Badań nad Rakiem przyznało nagrodę – roczne stypendium im. prof. Mieczysława Chorążego, w wysokości 12 tys. zł, dla wybitnego młodego naukowca.

-Jako przewodnicząca podkomisji stałej, podkomisji sejmowej do spraw onkologii czuję się zobowiązana, aby właśnie takie działania te społeczne, oddolne wspierać i pomagać w tych barierach, które czasem są nie do pokonania– mówi Barbara Dziuk, przewodnicząca podkomisji stałej ds. onkologii.

 

Doktor Alexander został wybrany spośród dwudziestu kandydatów z całej Polski.

-Pracował w mojej grupie badawczej, my się zajmujemy badaniami nad rakiem jajnika. Z jednej strony szukamy markerów molekularnych, które mogłyby być przydatne w klinice do diagnostyki, do stawiania prognozy. Z drugiej strony, te potencjalne markery to są zwykle geny czy białka, które ulegają ekspresji w komórkach raka jajnika. Drugi nurt naszych badań, to jest badanie funkcji tych genów, co one robią w tej komórce, że ona staje się komórką rakową – mówi prof. Katarzyna Lisowska, kierownik centrum badań translacyjnych i biologii molekularnej nowotworów.

 

Laureat przyznaje, że swoje osiągnięcia zawdzięcza m. in. profesorowi Chorążemu, z którego wiedzy miał okazję czerpać, co dziś owocuje wyróżnieniem.

-Poruszenie, duże poruszenie ze względu na to, że osobiście profesora znałem przez ponad 12 lat, codziennie widziałem profesora, wielokrotnie rozmawiałem. I dla mnie to jest takie najbardziej poruszające, nie am fakt, że wygrałem z innymi osobami. Ale też jestem zadowolony z tego, że większość osób z komisji powiedziała, że to mnie najbardziej typowała najwyżej – mówi dr n. med. Alexander Cortez, laureat stypendysta.
Jak mówi wyróżniony naukowiec, stypendium pomoże mu w dalszej pracy naukowej.

 

autorka: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ile gminy z woj.śląskiego stracą na Polskim Ładzie? Częstochowa nawet ćwierć miliarda!

Wybuch gazu w Koziegłowach. Dokładne okoliczności wciąż nie są znane

Dzieci tak samo warto badać pod kątem raka jak i dorosłych! Fundacja Iskierka rusza z akcją badań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button