Dom modelowy programu MIESZKANIE PLUS powstanie w Katowicach [ZDJĘCIA] Takie same będą w całej Polsce!
-Staraliśmy się zastosować kilka nietypowych rozwiązań, żeby móc obniżyć ta cenę przy maksymalnej, jak tylko udało nam się zrobić poziome zainwestowania tego terenu. Czyli wprowadziliśmy dwupoziomowe mieszkania na górze, żeby nie musieć stosować windy. Wprowadziliśmy galeriowce, żeby nie musieć stosować ocieplanych korytarzy – mówi Mateusz Gierszon, Ema Studio, autor wyróżnionej pracy. Architekci musieli zaproponować budynek, którego budowa będzie kosztować do 2 tys. zł za metr kwadratowy. Już samo to stanowiło dla projektantów duże wyzwanie. -Poziom był wysoki. Wśród tych pozostałych nagrodzonych prac widziałem też rozwiązania, które testowaliśmy w trakcie prac projektowych. Wydaje mi się, że to był w ogóle bardzo ciekawy temat i troszkę takie odejście od standardowego projektowania mieszkań w systemie deweloperskim – mówi Aleksander Krauze, Kuryłowicz & Associates, autor wyróżnionej pracy.
Cztery wyróżnione projekty będą realizowane w różnych częściach Polski. Nadal niewiele wiadomo o warunkach przydziału mieszkań w programie Mieszkanie Plus. Inwestor zapewnia, że dużo będzie zależało od samorządów. -Będziemy cedować na samorządy kwestię kolejkowania. Wychodzimy z założenia, ze samorządy wiedzą najlepiej kto potrzebuje mieszkania. Chcemy też, żeby nasze inwestycje wpisywały się w politykę mieszkaniową konkretnych miast – podkreśla Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości.
Na terenie Katowic, Mieszkanie Plus ma być realizowane przy ul. Korczaka oraz na tzw. Mrówczej Górce w pobliżu Nikiszowca. Inwestor, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego – Nieruchomości, planuje uzyskać pozwolenie na budowę jeszcze w tym roku. Miasto potwierdza, że jest taka szansa. -Póki co, nie ma w co odpukać, ale nie widzę większych zagrożeń dla terminowego, zgodnego z naszymi ustaleniami, realizowaniu tych obydwu inwestycji – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. Zgodnie z planem, budowa ma ruszyć wiosną 2018 roku. Obydwie inwestycje BGKN mają zostać zrealizowane maksymalnie w ciągu dwóch lat.