reklama
BiznesDomSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życiaTechnologie

Dom Peryskop z wielkim oknem i windą

Dom Peryskop nad Jeziorem Żywieckim z własną windą i ogromnym panoramicznym oknem. Nowe zdjęcia.

Jaką powierzchnię mają okna w Waszych domach i mieszkaniach? Tu największe okno ma niemal 70 metrów kwadratowych i wymiary 15 na 4,5 metra. Oto Dom Peryskop. Sto Nad Jeziorem Żywieckim w woj. śląskim. To dom jednorodzinny, zaprojektowany przez pracownię MUS Architekci.  Dzięki swojemu nietypowemu kształtowi, zapewnia spektakularny widok na wodę i zielone wzniesienia okalające jezioro – mimo że wokół jeziora jest wał. Od 2021 jest gotowy. To dom prywatny.

dom peryskop nad jeziorem żywieckim
Dom Peryskop stoi nad Jeziorem Żywieckim
Tak dom wygląda w otoczeniu innych domów w okolicy F. MUS Architekci

Budynek budzi ogromne zainteresowanie i jest kontrowersyjny. Zobaczcie najnowsze zdjęcia Domu Peryskopu z lipca 2023 i czytajcie dalej o ogromnym oknie, jakie w nim zamontowano.

Biały Dom Peryskop
Parter domu

Dom Persykop nad Jeziorem Żywieckim

To wysoki, biały budynek o charakterystycznej formie w kształcie litery S. Zlokalizowany jest 100 m od linii brzegowej jeziora. Zbiornik wodny jest jednak otoczony wałem ziemnym, a działka nie ma bezpośredniego widoku na jezioro. Kluczowym wyzwaniem dla pracowni Mus Architekci było więc rozwiązanie tego problemu.

Dzięki wyciągnięciu konstrukcji ku górze, obiekt zyskuje lekkość, a ostre cięcia łagodzi jednolita, biała elewacja.

Ogromne okno w domu

Ogromne jest okno w „oku” peryskopu. To z niego roztacza się spektakularny i panoramiczny widok. – Powstała tzw. główna soczewka budynku o wymiarach 15 metrów szerokości oraz 4,5 metra wysokości. Tak wysokie przeszklenie z kwaterą przesuwną oraz szklaną balustradą, wykonane zostało w najnowszym systemie łączenia szkła „szyba do szyby”. Dzięki temu można niemal całkowicie otworzyć przestrzeń salonu na Jezioro Żywieckie, zapewniając jedyny w swoim rodzaju widok – mówi Maciej Mazgaj z Multiko Architektura Okien.

Na tym zdjęciu widać, jak wielkie okno tu zamontowano

Co to za konstrukcja? – To okno przesuwne cienkoramowe (aluminiowa stolarka architektoniczna 2. stopnia). W nim zastosowano połączenie szyba do szyby, z klamką na słupku centralnym – wyliczają eksperci z firmy Multiko Architektura Okien.


– Architektura stała się tu narzędziem umożliwiającym dosłownie wyniesienie się ponad wał ziemny, stojący między działką, a zbiornikiem. Dlatego sięgnęliśmy po formę peryskopu – przyrządu, który umożliwia obserwację znajdujących się ponad polem widzenia obiektów – tłumaczą architekci Anna Porębska i Adam Zwierzyński z pracowni MUS.

Dom jednorodzinny z windą i spa

Poszczególne funkcje domu zaplanowano na trzech poziomach. Cześć dzienną podniesiono maksymalnie do góry, by zapewnić widok ponad linią wału na jezioro i jego przeciwległy brzeg. Na parterze jest strefa wejściowa z holem, dwustanowiskowym garażem oraz strefą spa i z bezpośrednim wyjściem na ogród.

Z kolei na pierwszym piętrze mieszczą się sypialnie oraz łazienka, a na najwyższej kondygnacji jest salon z jadalnią oraz kuchnia. Wszystkie kondygnacje łączy wydzielona klatka schodowa, umiejscowiona z boku bryły. Dodatkowo w garażu zlokalizowano niewielką windę, która umożliwia dostarczenie na przykład zakupów bezpośrednio do kuchni.

Mieszkanie na wynajem. I to czyje!

Mieszkanie Ryśka Riedla na wynajem. Cena powala, ale ten klimat!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button