reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Drogi krzyżowe w regionie. Gdzie się odbędą?

Drogi krzyżowe w ostatni piątek przed Wielkim Tygodniem to już tradycja. Wydarzenie w kościele katolickim ma przypominać drogę męczenną, jaką przed ukrzyżowaniem pokonał Jezus Chrystus.

 

W naszym regionie od kilku lat organizowane są drogi krzyżowe skupiające lokalne społeczności. Jedne z najbardziej popularnych organizowane są od lat w Archikatedrze Chrystusa Króla, gdzie w tym roku po raz pierwszy przejdzie ekumeniczna droga krzyżowa oraz w Bytomiu. Tam wierni przejdą ekstremalną drogę krzyżową.

Ekstremalna droga krzyżowa organizowana jest w Bytomiu od kilku już lat, a jednocześnie odbywa się wielu miastach Polski. Jak mówią organizatorzy, tego rodzaju przejście niewiele ma wspólnego z pielgrzymkami. Wierni pokonają dwie wyznaczone trasy, podczas których komfort i spotkania towarzyskie odejdą na dalszy plan. Bo nie chodzi o samo przejście dla przejścia, a potrzeba i pragnienie zmiany.

– Chodzi o wybranie sobie trasy, która będzie wymagającym przejściem tej ekstremalnej drogi krzyżowej, najlepiej jeżeli to jest trasa, która trwa około ośmiu godzin. Chodzi ogólnie o to, żeby jednak przemierzać tę drogę raczej w ciszy i móc ten czas poświęcić na jakieś rozmyślania. To jest taki wysyłek, który powoduje, że te ostatnie kilometry dają faktycznie nam dosyć w kość. I chodzi o to, że tym bólem łączymy się z Jezusem Chrystusem, który pierwszy przechodził tę drogę krzyżową i możemy gdzieś zanieść swoje intencje – mówi Damian Dragon, organizator Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Bytomiu.

Swoje intencje w drodze krzyżowej będą mogli zanieść również wierni z Katowic. Tu, jak każdego roku jedną z największych dróg krzyżowych organizuje archidiecezja katowicka, jednak w tym roku po raz pierwszy będzie to droga krzyżowa ekumeniczna czyli odprawiana pośród chrześcijanami różnych wyzwań. Pomysłodawcą jest metropolita katowicki, arcybiskup Adrian Galbas.

– Uczestnicząc w drodze krzyżowej zawsze mamy na uwadze wspomnienie tych tajemnic najważniejszych, centrum naszego życia wiary. Ale także włączenie się aktywnie, czyli uczestnictwo, jakiś rodzaj przeżycia religijnego tego wydarzenia. W tegorocznej drodze krzyżowej bierze udział wiele wspólnot i kościołów chrześcijańskich. W tym roku przejdziemy z katedry do katedry. Rozpoczniemy w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, zakończymy w katedrze Zmartwychwstania Pańskiego czyli katedrze kościoła ewangelicko-augsburskiego na ulicy Warszawskiej – mówi ks. Rafał Bogacki, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Powiązane artykuły

Do drogi krzyżowej dołączyć może każdy. Do tej ekstremalnej należy się odpowiednio przygotować zapewniając sobie odpowiedni ubiór i prowiant. Ponadto każdy z uczestników powinien zabrać ze sobą wykonany w dowolny sposób krzyż.

Fatima Orlińska

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button