Dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa w Bytomiu! Wynik jednej już znamy
Do Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu trafiły dwie osoby u których podejrzewano zachorowanie na koronawirusa. U jednej z nich już znamy wynik testu, który wykluczył obecność wirusa w jej organizmie. Wynik drugiego testu poznamy w czwartek rano.
Puste półki na Śląsku! Ludzie wykupują żywność w obawie przed koronawirusem!
Próbki -wymaz z gardła i nosa, które zostały pobrane u pacjentów zostały przekazane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. To właśnie tam prowadzone są badania metodą PCR, polegającą na wykrywaniu materiału genetycznego wirusa. Warto dodać, że osoby u których podejrzewano zachorowanie na koronawirusa zostały objęte stałą opieką lekarską w bytomskim szpitalu.
-Wszystkie procedury w naszym mieście zadziałały prawidłowo. Nasz szpital, dysponujący 60 łóżkami, jest przygotowany na przyjęcie pacjentów z podejrzeniem koronawirusa – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Apeluję również do mieszkańców o zachowanie spokoju oraz przestrzeganie przede wszystkim zasad higieny – dodaje Mariusz Wołosz.
Dzisiaj, 4 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu odbyło się spotkanie przedstawicieli Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, z udziałem m.in.: władz miasta, służb miejskich, straży pożarnej, Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bytomiu. Jego tematem były nie tylko wdrożone już procedury związane z zagrożeniem koronawirusem i metody zapobiegania jego rozprzestrzenianiu, ale również rozmawiano na temat aktualnej sytuacji związanej z wystąpieniem podejrzenia koronawirusa u dwóch pacjentów bytomskiego szpitala.
Panika przed koronawirusem! TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
Warto podkreślić, że Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację dotyczące podstawowych środków ochronnych przeciwko koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. Apelujemy do mieszkańców o zapoznanie się z poniższym komunikatem i stosowaniem się do wskazówek w nim zawartych:
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. we Włoszech, w Niemczech, we Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Polsce) kolejne osoby.
Wszelkie informacje dotyczące koronawirusa są dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak również pod numerem całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.
Autor: UM Bytom/Tomasz Sanecki red: W.Żegolewski Image by iXimus from Pixabay
Koronawirus w Polsce! Pierwszy przypadek potwierdzony
Epidemia koronawirusa: trwają ćwiczenia na wypadek zagrożenia epidemiologicznego
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. GIS wydał specjalny KOMUNIKAT