Dwustu wystawców, maszyny i innowacyjne technologie. Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutnictwa w Katowicach
Nowoczesne maszyny, innowacyjne technologie i techniki wykorzystywane w przemyśle wydobywczym. Ponad dwustu wystawców, a to wszystko na ponad 1000 hektarów przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego.
W Katowicach rozpoczęły się dziś Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutnictwa. To miejsce i okazja do tego, by licznie zgromadzeni przedstawiciele branż mogli rozmawiać o przyszłości polskiej energetyki i w kontekście dzisiejszej sytuacji geopolityczne, jej bezpieczeństwie, ale też o kondycji przemysłu górniczego w ogóle.
– Kondycja przemysłu górniczego aktualnie jest całkiem dobra. No oczywiście jeżeli ceny węgla i w ogóle surowców energetycznych idą w górę, no to przemysł też sobie całkiem dobrze radzi. Widzimy też, że przychody tych spółek górniczych z tego minusu, który widzieliśmy jeszcze w zeszłym roku idą cały czas w górę, więc myślę, że te targi pokazują, że ten przemysł górniczy funkcjonuje i będzie jeszcze na pewno funkcjonował jeszcze przez ładnych parę lat – mówi prof. dr hab. inż. Marcin Lutyński, wiceprzewodniczący 5. Polskiego Kongresu Górniczego
A na pewno przez najbliższych 27 lat, ponieważ zawarta w 2021 roku umowa społeczne zakłada wygaszanie kopalń węgla kamiennego do 2049 roku. Przedstawiciele górniczych związków zawodowych uważają jednak, że ten czas jest zbyt krótki a państwo polskie powinno poważnie rozważyć zmianę harmonogramu. W innym wypadku o zabezpieczenie energetyczne może być trudno.
– Jeżeli chcemy dać oddech, jeżeli chcemy ulżyć społeczeństwu zarówno polskiemu, jak i europejskiemu powinniśmy jak najszybciej zweryfikować i zawiesić system handlu emisjami. Wtedy energia będzie tańsza, wtedy energia będzie bardziej dostępna. Wtedy tak społeczeństwo nie odczuje tego szoku związanego z kryzysem energetycznym, który już trwa – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”
I aby zapobiec jego skutkom, konieczne jest zapewnienie Polsce, w tym regionalnego, bezpieczeństwa energetycznego. Targi górnictwa mają wskazać rozwiązania, które mogą stanowić jego gwarant. Jedną z propozycji jest śląski system magazynowania energii. Uczestnicy targów dowiedzą się, jakie są formy i możliwości finansowania lokalnych inwestycji w obszarze energetyki niskoemisyjnej.
– Jeśli mamy z fotowoltaiki nadmiar energii, to ją lokujemy w magazynach energii. Magazyny oczywiście mogą być najróżniejsze. Najprościej jest kupić bateryjny magazyn energii taki litowo- jonowy czy podobny, to są dzisiaj duże pojemności. Ale mogą być inne formy magazynowania, może być magazyn pneumatyczny, magazyn w postaci zbiornika wody. Na Śląsku dziś mamy takie możliwości. Ale najważniejsze jest, żeby tę energię magazynować. Różnica cen między energią dzień, a w nocy może być nawet kilkukrotna. Pięciokrotna, sześciokrotna – mówi prof. dr hab. inż. Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Naukowo-Badawczego KOMAG
Międzynarodowe tagi EXPO Katowice rozpoczęły się dziś i potrwają do piątku 9 września,. W środę będzie można posłuchać prelegentów, mówiących m.in. o transformacji sektora węglowego. Wstęp na targi jest odpłatny.
Autor: