Polska psychiatria dziecięca potrzebuje reformy, a jej głównymi założeniami jest przeniesienie ciężaru opieki psychiatrycznej wśród dzieci i młodzieży z ośrodków szpitalnych na opiekę środowiskową. Ma to pozwolić na lepsze dotarcie i zwiększenie oraz wyrównanie dostępności do wykwalifikowanej pomocy każdemu choremu. O szczegółach opowiedział dziś minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu.
Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!
-Tworzymy trzy poziomy opieki psychiatrycznej. Ten pierwszy, który właśnie jest dedykowany opiece środowiskowej to są psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci środowiskowi. Tutaj mamy właśnie taki ośrodek, który już od kwietnia sprawuje opiekę pierwszopoziomową, zajmuje się pacjentami, nie tylko pacjentami bo też ich rodzinami. Bo też podstawowym założeniem jest jednak dotarcie do rodziny i kompleksowe rozwiązywanie problemów – mówił w Katowicach Adam Niedzielski, minister zdrowia.
A jak przyznaje minister, problemy psychiatryczne wśród dzieci i młodzieży zauważalnie narastają wraz z powrotem do szkół, co ściśle związane jest z koniecznością ponownej adaptacji do standardowego trybu nauczania. Dlatego nauka stacjonarna powinna zostać utrzymywana za wszelką cenę. Zapewnienie edukacji stanowi drugi poziom reformowanej opieki psychiatrycznej.
-Na cztery do sześciu pierwszych poziomów referencyjnych będzie jeden oddział dzienny. Czyli jeden oddział psychiatryczny, gdzie pacjent będzie miał zajęcia psychoterapeutyczne i edukacje. Bo ta edukacja jest bardzo ważna. Ona daje strukturę tak, jak dla dorosłego człowieka praca. Psychiatria dzieci i młodzieży reformuje się systemowo, nie niszcząc struktur, które są. Niczego się nie zamyka, nie likwiduje, powstają nowe tak, jak pierwszy poziom referencyjny – mówi prof. Małgorzata Janas-Kozik, Kierownik Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Największą placówką w Polsce świadczącą kompleksową pomoc psychoterapeutyczną jest obecnie Oddział Kliniczny Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego przy Centrum Pediatrii w Sosnowcu. Docelowo reforma zakłada powstanie blisko 400 placówek, przynajmniej jednej w każdym powiecie.
-Pacjent najpierw się do nas zgłasza, jest taka ścieżka diagnostyczna wobec niego prowadzona na końcu której tworzymy indywidualny plan zdrowienia. I tam zapraszamy różnych specjalistów do pomocy. Bardzo często jest tak, że jest to psychoterapia indywidualna, ale również terapeuci środowiskowi, którzy jeżdżą do domów, są blisko rodzin i modyfikują pewnego rodzaju zachowania, schematy destrukcyjne, które w tych domach są – mówi Łukasz Pilawski, psycholog.
Powstanie kilkuset nowych placówek stanowi trzeci poziom reformy, a realizację zakłada się na pierwsze półrocze przyszłego roku. W ramach inwestycji w polską psychiatrię planuje się kształcenie kadry, bo na dzień dzisiejszy liczba psychiatrów w Polsce to zaledwie około 500 osób.
autorka: Fatima Orlińska
Bytom: Franciszkanin zatrzymany za domniemane popełnienie czynów pedofilskich
Kontrole w komunikacji miejskiej. Za brak maseczki nawet 500 złotych kary
Rybnik bez dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład. Jako jedyne miasto w powiecie