Dzień otwarty NOSPR 17 czerwca. Wszystko za darmo! Zobacz program
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i jej wspaniała siedziba to wizytówki Katowic. Zaprojektowany przez Tomasza Koniora gmach orkiestry, znajdujący się w Strefie Kultury, przyciągnął do stolicy Górnego Śląska rzesze melomanów. Jeśli tam jeszcze nie byłeś i nie widziałeś jednej z najlepszych sal koncertowych na świecie, okazja już 17 czerwca. Za darmo, podczas Dnia Otwartego NOSPR.
Gmach orkiestry nawiązuje do śląskiej tradycji, zbudowano go z cegły. Połączenie siedmiu jej rodzajów tworzy niepowtarzalną fakturę elewacji: w licu szorstką i brunatną, we wnękach szklistą i czerwoną. Wejścia i okna tworzą masyw osiemdziesięciu kominów, w których ukryto głośne instalacje. Taki zamysł jest jednym z elementów, który zapewnia wnętrzu potrzebną dla muzyki ciszę.
Zewnętrzny budynek w kształcie ramy jest miejscem pracy orkiestry. Mieści ponad 400 pomieszczeń m.in. salę kameralną, sale prób indywidualnych i sekcyjnych, garderoby, studia nagrań, kantynę i mały hotel.
Wnętrze prostokątnej ramy wyznaczyło strefę melomanów, która otacza salę koncertową. Umieszczone naprzeciw siebie wejścia do budynku łączą monumentalne foyer z przylegającymi placami. Liczne schody i podesty prowadzą na wszystkie poziomy widowni. Restauracja, bary, sklep muzyczny oraz miejsca odpoczynku z ciekawymi widokami na otoczenie przyciągają zwiedzających – nie tylko podczas koncertów.
Sercem założenia jest sala koncertowa na 1800 słuchaczy, zamknięta wewnątrz ogromnej, betonowej bryły. Jej antracytowy monolit z fakturą odciśniętych sosnowych desek widoczny jest z każdego miejsca budynku. Wnętrze sali koncertowej sprawia wrażenie gigantycznego instrumentu smyczkowego. Inspiracją były skrzypce Stradivariusa z ich finezją kształtów, połyskiem i złocistym kolorem drewna.
DZIEŃ OTWARTY NOSPR 17 CZERWCA. ZOBACZ PROGRAM
Sala koncertowa NOSPR
11:00-12:00 Koncert Orkiestry Dętej Katowice pod dyrekcją Anny Goj i Damiana Łebka
13:00-13:45 Warsztaty dla dzieci +6: Koncertowy savoir vivre – Jak zachować się na koncercie muzyki poważnej (prowadzenie: Asia Bronisławska)
14:00-15:00 Sala koncertowa bez tajemnic – podczas spotkania w sali koncertowej pracownicy NOSPR opowiedzą o ciekawostkach i walorach akustycznych, a także zademonstrują możliwości techniczne sali.
15:00-16:30 Selfie time
Wszyscy odwiedzający NOSPR będą mieli okazję zrobić selfie na estradzie sali koncertowej, przy instrumentach, na których grają nasi muzycy.
Organizatorzy zachęcają do kręcenia filmów swoimi smartfonami – najlepsze kadry, za Państwa zgodą, zostaną wykorzystane w filmie promocyjnym NOSPR.
Krótkich filmy można przesyłąć na adres: s.gronet@nospr.org.pl.
20:00-21:00 – koncert zespołu Old Timers
Sala kameralna
18.00 – Koncert Orskietry Muzyki Nowej
OMN | Szymon Bywalec dyrygent | Łukasz Bebłot kontrabas
Program:
Sławomir Wojciechowski – Koncert kontrabasowy (prawykonanie)
Sala warsztatowa
Warsztaty dla dzieci:
12:00 Mały reżyser dźwięku* (dzieci w wieku 4-6 lat)
13:00 Mały reżyser dźwięku* (dzieci w wieku 7-8 lat)
14:00 Mały reżyser dźwięku* (dzieci w wieku 9-10 lat)
czas trwania warsztatów: ok. 45 minut
prowadzenie: Jeremiasz Frączek
Podczas warsztatów dzieci nagrywać będą piosenkę z wykorzystaniem wyrazów dźwiękonaśladowczych.
Uwaga! Dzieci powinny na warsztatach mieć ze sobą słuchawki.
*liczba dzieci biorących udział w warsztatach jest ograniczona, o zakwalifikowaniu dzieci do poszczególnych grup decydować będzie kolejność zgłoszeń oraz e-mail zwrotny z potwierdzeniem uczestnictwa – zapisy na adres: dow@nospr.org.pl
Warsztaty dla dorosłych:
17:00 Warsztaty dla osób w wieku 60+ Poczuj skrzypce**
18:00 Warsztaty dla osób w wieku 60+ Poczuj skrzypce**
19:00 Warsztaty dla pozostałych dorosłych uczestników Poczuj skrzypce**
czas trwania warsztatów: ok. 45 minut
prowadzenie: Monika Drygalska
Czy marzyłeś kiedyś aby zostać muzykiem?
Czy wiesz ile wysiłku trzeba włożyć aby wydobyć pierwszy dźwięk z instrumentu?
NOSPR zaprasza na wyjątkowe warsztaty, podczas których poznacie skrzypce i podstawy gry na nich. Warsztaty skierowane są dla osób dorosłych, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z tym instrumentem. Dla każdego z uczestników zapewnione będą skrzypce na czas warsztatu.
**UWAGA!
Ilość osób biorących udział w warsztatach jest ograniczona, o zakwalifikowaniu do poszczególnych grup decydować będzie kolejność zgłoszeń oraz e-mail zwrotny z potwierdzeniem uczestnictwa – zapisy na adres: warsztatyskrzypcowe@nospr.org.pl.
NOSPR prosi o podanie imienia i nazwiska oraz wieku uczestnika.
Jeden mejl ze zgłoszeniem może zawierać wyłącznie jedno nazwisko uczestnika.
Zgłoszenia nie spełniające wymogów formalnych nie będą rozpatrywane!
Amfiteatr
13:00-14:00 najpopularniejsze tematy muzyki filmowej i musicalowej – koncert w wykonaniu kwartetu smyczkowego Liberate Me
17:00-18:00 warsztaty muzyczne z MIUOSHEM dla dzieci w wieku 10-13 lat***
***liczba osób biorących udział w warsztatach jest ograniczona, o zakwalifikowaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń oraz e-mail zwrotny z potwierdzeniem uczestnictwa – zapisy na adres: dow@nospr.org.pl
19:00-20:00 jazz w Amfiteatrze: Bogusław Kaczmar Quartet
Wydarzeniem towarzyszącym podczas Dnia Otwartego będzie kiermasz płyt, w sprzedaży m.in. album live MIUOSH/SMOLIK/NOSPR. Uwaga – możliwość zdobycia autografu Artystów!
Oprac. Maria Zawała
Źródło: NOSPR