Dzień rogalika. Piekarze pieką nawet kilkaset sztuk dziennie
Miękkie, kruche, mniej lub bardziej wypieczone, każdy ma swój ulubiony. Rogaliki, to smak, który wielu kojarzy się z dzieciństwem. Rogalik doczekał się też swojego święta, które w kalendarzu świąt nietypowych odnotowano właśnie 30 stycznia. Zapytaliśmy dziś specjalistę, na czym polega fenomen rogalika i jaki jest przepis na ten idealny wypiek, a konkretnie pytała Fatima Orlińska
Najczęściej pszenne, w polskiej tradycji jadane na śniadanie lub popołudniowej kawy. Nierzadko chrupiące, z delikatnie wypieczoną skórką, często maślane, z makiem, nadzieniem. Rogale, te najpopularniejsze, kojarzone są ze świętym Marcinem, które kształtem nawiązywały do podkowy zgubionej przez konia świętego. Dziś jednak nie trzeba jechać do Poznania, żeby rogala zjeść, bo swoje święto obchodzą wszystkie wypieki na kształt półksiężyca. A jaki jest ten idealny rogal?
– Rogalik kruchy. Są smakosze, którzy wolą rogalik z makiem, posypany makiem u góry. Mamy oczywiście tradycyjne rogaliki, które są z kruchą skórką. Ale wypiekamy nad ranem rogaliki z dodatkiem śmietany, one są bardzo delikatne, no dużą popularnością się cieszą. Bardzo często robimy duże ilości rogalików, jeżeli chodzi głównie o te maślane, które są świeżo rano wypiekane. Klienci są bardzo zniesmaczeni, jeżeli nie ma tych rogalików – mówi Mariusz Dunat, Piekarnia ADAM Katowice-Podlesie.
Taka sytuacja nie może mieć miejsca zwłaszcza w dniu rogalika. I choć ten dzień to w Polsce jeszcze mało popularne święto, w naszym województwie nie zabrakło miejsc, w których smakosze tych wypieków mogli przy kawie czy herbacie zaznać odrobiny rozkoszy. Już w południe wyczerpał się limit kilkuset sztuk przygotowanych przez socjalne Bistro Spichlerz w Katowicach, gdzie od wczesnych godzin porannych rogale rozchodziły się… jak świeże bułeczki.
– My postanowiliśmy, ze w naszym Bistro Spichlerz będziemy świętowali też nietypowe dni tak jak na przykład dziś dzień rogalika. W tym dniu serwujemy gościom różnego rodzaju rogaliki, czy to z marmoladą czy z serem. Wiadomo, każdy z nas ma inne upodobania smakowe. A oprócz tego przygotowaliśmy quiz niespodziankę z kilkoma pytaniami i na zwycięzcę będzie czekała również mała, słodka nagroda. Będziemy również obchodzili nadchodzące nietypowe święta, który będzie już w piątek. Wiadomo w czwartek będzie tłusty czwartek, więc też na naszych gości będzie czekało tu mnóstwo pączków – mówi Maja Płaszczyk, Fundacja Wolne Miejsce.
Co ciekawe, by mógł powstać jeden rogalik, potrzeba blisko dwóch godzin wyrabiania i pieczenia specjalnie przygotowanego ciasta. W ciągu jednego poranka piekarze potrafią przygotować ich nawet kilkaset sztuk.
Autor: Fatima Orlińska