REKLAMA
Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacje

Dziś dzień Beboków! Ich twórca mówi, skąd pomysł

Dzień Beboków 2023 w Katowicach. Nowa książka – album Grzegorza Chudego i impreza w Galerii Katowickiej. Zobaczcie nasze wideo – to rozmowa z Grzegorzem Chudym.

 

Beboki powstają w pięknej pracowni artysty Grzegorza Chudego w Nikiszowcu.. Tam właśnie nagraliśmy z nim tę rozmowę. Skąd się wzięły beboki, skąd pomysły na nowe stworki? Zobaczcie wideo i rozmowę Magdy Sincewicz z Grzegorzem Chudym i czytajcie, jaki plan ma Galeria Katowicka na Święto beboków 2023.

Dzień beboków 2023. Wystawa i książka

W piątek 29 września 2023 Galeria Katowicka świętuje trzeci już Dzień Beboków. Tym razem połączony jest z premierą albumu Grzegorza Chudego „Bebok w wielkim mieście”. Będzie też wernisaż wystawy ilustracji, które znalazły się w książce. Można je oglądać w Katowickiej tylko przez dwa dni – w czwartek i piątek.

Beboki zaprojektowane przez Grzegorza Chudego dla Galerii Katowickiej były pierwsze w centrum miasta. To Frelka i Miglanc, które są przed wejściem. Stoją tu właśnie od 29 września 2021. Zapoczątkowały szlak tych stworków w centrum miasta. Wcześniej można było je spotkać w Nikiszowcu i na obrazach artysty.

– W 2019 powstała pierwsza książka o bebokach, opowiadająca o ich życiu na Nikiszu. Beboki wymknęły się jednak z Nikiszowca i rozlazły po mieście – od kiedy przed Galerią Katowicką stanęły figurki Frelki i Miglanca, rozpoczął się prawdziwy katowicki „bebok boom”. W ślad za tym przyszedł pomysł, żeby stworzyć kolejną książkę o beboku, tym razem w wielkim, jak na bebokowe standardy, mieście. Jej premiera odbędzie się w Katowickiej, bo to tutaj ma swoje źródło wielkomiejska bebokowa przygoda, a sama Galeria została jednym z patronów wydawnictwa – zapowiada Grzegorz Chudy.

Beboczka Doradziejka zamieszkała na placu Grunwaldzkim w Katowicach

Książka o bebokach

W książce Grzegorza Chudego są jego ulubione katowickie zakątki, w których umiejscowił bebokowych bohaterów. Cała książka, z  wyjątkiem wstępu oraz spisu lokalizacji, napisana jest w języku śląskim. Za korektę językową odpowiadał Grzegorz Kulik, który na śląski przełożył m.in. „Dracha”, „Małego Księcia”, „Hobbita” czy „Alicję w Krainie Czarów”.

Pierwszym recenzentem był Waldemar Cichoń – autor m.in serii przygód kota Cukierka oraz książki „Bebok, heksa i inksi”, również ilustrowanej przez Grzegorza Chudego. „Bebok w wielkim mieście” to wydawnictwo albumowe, przygotowane tak, aby mogło być ozdobą każdej biblioteczki, m.in. ze względu na szlachetny papier, tłoczenia na okładce czy złotą kapitałkę. Za finalnym wyglądem albumu stoi żona artysty, Aleksandra Korol-Chudy, która jest także projektantką m. in. przypinek z  bebokami. 

Ilustracje do książki powstawały przez trzy lata. Ostatecznie w albumie znalazło się 40 z nich. Wszystkie oryginalne prace będą do obejrzenia w ramach pop-upowej wystawy w Galerii Katowickiej, dostępnej dla widzów tylko przez dwa dni – 29 i 30 września 2023. Na obrazach są ukryte treści, widoczne tylko w świetle UV, dlatego warto zabrać ze sobą specjalne latarki. 

Wernisaż wystawy połączony z premierą książki i spotkaniem z Grzegorzem Chudym zaplanowano na piątek 29 września, na godz. 18, w lokalu na poz. 0, obok sklepu By Dziubeka, naprzeciwko salonu InterOptyk.

Dzień Beboków. Oto kawosz w Fabryce Porcelany

Katowice niczym Wrocław? Mamy już 12 beboków! Oto najmłodszy – Boguć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button