Dziś Dzień Kobiet. Zamiast kwiatka, profilaktyka
Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet z biegiem lat nabiera nowego znaczenia. Kobiety świętują nie tylko symbolicznie. Owszem, nadal są kwiatki i czekoladki, ale są też akcje profilaktyczne i prozdrowotne. Dzień Kobiet to bowiem dobra okazja, żeby panie pomyślały w końcu o sobie.
Zamiast kwiatka, profilaktyka. Z takiego założenia wyszło dziś wiele kobiet. W kilku miastach województwa z okazji dnia kobiet od poniedziałku trwa tydzień kobiet, w ramach którego zorganizowano nieodpłatne badania profilaktyczne, np. mammografię.
– Ostatnio jednak jest więcej badań ze względu na poszerzanie przedziału wiekowego czyli od 45 roku życia do 74. To o pięć lat w każdą stronę jest dłuższy ten okres – mówi Sławomir Walczak, technik elektroradiologii.
Co wcale nie oznacza, że na co dzień kobiety badają się chętnie. Wiele o profilaktyce nie pamięta, a każdego roku w Polsce diagnozę raka piersi słyszy kilkadziesiąt tysięcy kobiet. Dlatego samobadanie powinno być rutyną. W dniu kobiet kobiety przypominają kobietom jak wykonywać je poprawnie.
– Oglądamy dokładnie swoje piersi i to są te trzy podstawowe pozycje: jak mamy ręce na pasie, wzdłuż i za głową. Potem delikatnie przyciskamy naszą brodawkę czy nie ma jakiejś wydzieliny. Jak już obejrzymy, dotkniemy właśnie te nasze brodawki, badamy naszą pierś krok po kroku. I takie badanie powinnyśmy zrobić raz w miesiącu, siedem dni tak najlepiej po okresie, bo wtedy nasze piersi są jak najbardziej normalne – mówi Justyna Dec, prezes Fundacji OKO W OKO Z RAKIEM.
Raz w roku każda kobieta powinna profilaktycznie wykonać również cytologię. Badanie pozwala na wykrycie nowotworów takich jak szyjki macicy, trzonu macicy i jajnika. Cytologia może być także pomocna w diagnostyce endometriozym coraz częściej dotykającej kobiety w każdym. To choroba przewlekła, wpływająca na funkcjonowanie całego organizmu.
– Często jest to gdzieś diagnozowane jako IBS czy jakieś SIBO. Natomiast pacjentka cierpi tak naprawdę z powodu tych zmian, które są wywołane takimi naciekami bądź guzami na przewodzie pokarmowym. I ta cała motoryka począwszy od przewodu pokarmowego, jamy ustnej, do końca – czyli tego sposobu wypróżniania – to jest wszystko zaburzone – mówi Dorota Olanin, dietetyk kliniczna Instytut Entometriozy Euromedicare Szpital Specjalistyczny.
Na co dzień niewiele z pań pamięta, że często rutynowe zabiegi, na przykład kosmetyczne czy upiększające, mogą nieść za sobą zagrożenie, a nawet ciężkie powikłania chorobowe. Dlatego przynajmniej raz w roku warto wykonać pakiet badać w kierunku wirusowego zapalenia wątroby i żółtaczki.
Fatima Orlińska