Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacjeTygodnik TVS

Dziś pogrzeb autora pomnika Wojciecha Korfantego w Katowicach – Zygmunta Brachmańskiego

W czwartek, 5 grudnia 2024 roku, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbył się pogrzeb Zygmunta Brachmańskiego, jednego z najwybitniejszych artystów związanych ze Śląskiem. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup senior Wiktor Skworc. Artysta zmarł w wieku 88 lat, pozostawiając po sobie niezwykły dorobek artystyczny, który na zawsze wpisał się w krajobraz i kulturę regionu.

 

Życie i twórczość Zygmunta Brachmańskiego

Zygmunt Brachmański urodził się w 1936 roku w Rydułtowach. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował na Wydziale Rzeźby pod kierunkiem prof. Jerzego Bandury. Po ukończeniu studiów w 1959 roku zamieszkał w Katowicach, gdzie rozwijał swoją działalność artystyczną.

Brachmański był twórcą wszechstronnym, którego prace obejmowały zarówno małe formy rzeźbiarskie, jak i monumentalne pomniki oraz dzieła sakralne. Jest autorem ponad dwóch tysięcy rzeźb, pomników i kilkuset medali. Do jego najbardziej znanych dzieł należą pomnik Wojciecha Korfantego na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach, św. Jana Pawła II w Rybniku i Piekarach Śląskich, a także Harcerzy Września 1939 w Katowicach oraz obelisk Orłów Śląskich.

Twórczość artysty była silnie związana z tematyką sakralną – zaprojektował wystrój ponad 50 kościołów w całej Polsce, z czego wiele w archidiecezji katowickiej. Ponadto był autorem licznych statuetek i nagród, takich jak Złota Maska, Śląski Wawrzyn Literacki czy Laur Konrada.

Wybitne osiągnięcia i nagrody

Za swoją pracę Zygmunt Brachmański otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień. W 1993 roku został laureatem Nagrody im. Karola Miarki za całokształt twórczości. W listopadzie 2023 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowało go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – najwyższym odznaczeniem przyznawanym polskim artystom. Otrzymał również medal „Pro Ecclesia et Pontifice” za zasługi dla Kościoła oraz nagrodę „Lux ex Silesia” za wkład w rozwój kultury Śląska.

We wrześniu 2024 roku Zygmunt Brachmański został Honorowym Obywatelem Katowic, co podkreślało jego szczególne znaczenie dla miasta.

Zygmunt Brachmański – dziedzictwo artysty

Śmierć Zygmunta Brachmańskiego jest ogromną stratą dla świata sztuki i kultury. Jak podkreślił prezydent Katowic, Marcin Krupa, artysta nie tylko wzbogacał przestrzeń miasta swoimi niezwykłymi dziełami, ale także inspirował kolejne pokolenia twórców.

Jego prace, obecne zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w świątyniach, pozostaną świadectwem jego talentu, pasji i oddania dla sztuki. Artysta na zawsze wpisał się w historię Śląska, a jego dziedzictwo będzie żywe przez kolejne dekady.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button