REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Dziś Światowy Dzień Walki z Depresją. Jak sobie radzić z tą podstępną i wyniszczającą chorobą??

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Choroba została oficjalnie sklasyfikowana w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób –  ICD10. 

 

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Charakteryzuje się ją jako chorobę całego organizmu. Typowymi jej objawami są: permanentny smutek, zaburzenia koncentracji, funkcji poznawczych, a także dolegliwości bólowe.

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2030 roku choroba ta będzie na pierwszym miejscu w rankingu najczęstszych chorób. Szacunkowe dane wskazują, że na całym świecie z depresją zmaga się 320 mln ludzi, z kolei w Polsce jest to około 1,5 mln osób. Według najnowszych badań, w okresie pandemii COVID- 19, może to być nawet dwa razy więcej osób – czytamy na stronie świdnickiego szpitala.

Depresja to choroba ciała i ducha, która może dotknąć każdego, niezależnie od płci, wieku czy statusu społecznego. Jest podstępną i wyniszczającą chorobą, która tak naprawdę dotyka nie tylko chorego, ale również całą jego rodzinę. Depresja to długotrwałe zaburzenie nastroju i emocji, objawiające się przede wszystkim smutkiem i przygnębieniem, ale też problemami z koncentracją, utratą zainteresowań, myślami samobójczymi, niską samooceną, zmniejszeniem apetytu, zniechęceniem do wszelkich aktywności oraz zaburzeniami snu.

Jak postępować z osobą chorą na depresję?

Wsparcie rodziny w tym momencie jest nieocenione. Nie powinno się bagatelizować stanu najbliższej osoby. Często słyszy się, że takie osoby „przesądzają” czy „stały się leniwe”. Takie komentarze mogą pogłębić chorobę i poczucie winy u chorego.

Wraz z pogłębianiem się stanów depresyjnych, zostają zawężone relacje z innymi ludźmi. Jednak to właśnie w tym czasie pomoc i uwaga ze strony najbliższych jest najważniejsza. Jak wyżej wspomniano, nie należy oceniać zachowań chorej osoby, możemy tym dodatkowo pogłębić jej stan. Warto jednak w przypadku poprawy stanu takiej osoby, w wyniku podjętego leczenia, delikatnie motywować to działania, dlatego, że podczas depresji najprostsze, codzienne czynności przewyższają możliwości chorej osoby. Powolny powrót do normalności, przy wsparciu bliskich, pozwoli na szybszy powrót do zdrowia.

Gdy jednak zauważamy, że mimo podjętego leczenia, stan osoby się pogarsza, a do tego dochodzą myśli samobójcze, należy wtedy pomyśleć wraz z lekarzem prowadzącym o hospitalizacji psychiatrycznej – takie działania to jednak ostateczność.

Chory musi mieć świadomość, że ma wsparcie u bliskich, nie może odczuwać, że jest dla nich ciężarem.

SENIORZY PO COVIDZIE. PROSTE ĆWICZENIA, KTÓRE ZROBISZ W DOMU

Sposoby walki z depresją

Każdy z nas jest inny. Każdy z nas w inny sposób będzie próbował radzić sobie z chorobą. Dla jednego wystarczająca będzie farmakologia, dla drugiego zaś psychoterapia, a dla kogoś innego połączenie tych dwóch sposobów. Ruch i relaks odgrywają w leczeniu depresji ogromną rolę. Mózg podczas wysiłku fizycznego wytwarza endorfiny, czyli – potocznie mówiąc – hormony szczęścia. Dlatego jest to bardzo dobry sposób na walkę z depresją. To właśnie endrofin tak brakuje człowiekowi, który zmaga się z depresją, dlatego warto się ruszać – mózg wytworzy swoją dawkę endorfin i będzie czuł się dużo lepiej – czytamy na stronie psychoterapiacotam.pl

Gdzie szukać pomocy?

Osoby planujące popełnić samobójstwo często dają sygnały ostrzegawcze, cicho wołając o pomoc. Nie ignorujmy ich zachowań. Szczera rozmowa i pomoc specjalisty może uratować czyjeś życie. Okażmy zrozumienie i chęć pomocy. Pamiętajmy, że nie ma sytuacji bez wyjścia i nikt nie pozostaje sam. Zawsze można liczyć na pomoc, dzwoniąc choćby pod numery telefonów:

Telefon Zaufania dla Dorosłych – telefon 116 123
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – telefon 116 111
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – telefon 800 12 12 12

W przypadku kryzysu psychicznego bezwzględnie należy szukać wsparcia. W sytuacji zagrożenia życia należy dzwonić na numer alarmowy 112!

 

WPŁYW PANDEMII NA ZDROWIE PSYCHICZNE DZIECI/Kierunek Zdrowie TVS

 

 


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button