Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Dziurawe drogi w woj. śląskim. Czas na wielkie łatanie

Zrobiło się cieplej. Mimo, że to luty, wielu z nas, chce jak najszybciej zapomnieć o zimie -czemu sprzyja łagodna aura. Trudno jednak przejść obok, a w zasadzie przejechać obok tego, co zima po sobie zostawiła. Przekonują o tym mieszkańcy Częstochowy, którzy w nietypowy sposób postanowili to zaznaczyć – na asfalcie.

Dziura na dziurze. Tak po śnieżnym okresie, chociaż zima jeszcze się nie skończyła, wygląda wiele dróg. W Częstochowie ktoś wpadł na pomysł, jak zwrócić uwagę na ten problem. Po prostu wziął do ręki sprej.

– Dziura na dziurze i dziura dziurę pogania. Będzie z 11 lat odkąd tak tu jest. Przyjadą, tylko podrównają łopatą i tyle – mówi Jarosław, mieszkaniec Częstochowy. Kierowców na Olsztyńskiej wita napis „Witajcie na naszych slumsach”.

To zwykle główny zarzut pod adresem drogowców. Łatanie dziur nie załatwia sprawy. Te i tak prędzej czy później wyjdą, a po zimie dzieje się to w wielu miejscach. Jednak w takim okresie stosuje się tylko doraźne naprawy.

Powiązane artykuły

„Na zimno jest wykładana masa – czy z taczki, czy z worka. Jest ona dość prymitywnie ubijana po to, żeby to było zabezpieczone”- mówi Maciej Hasik, Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie.

Takie naprawy nie wystarczają na długo i wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

– Jeśli jest to robione w ramach wielomilionowego zadania, wówczas efekt jest trwały. Jeśli naprawiamy coś cząstkowo, to robimy to do czasu, gdy ta naprawa znowu będzie wymagana – mówi Maciej Hasik, Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie.

Im więcej takich nieprzebudowanych dróg, tym więcej ubytków do naprawy. Każda nawierzchnia ma swój okres przydatności. Tam, gdzie się przeterminuje, od razu widać efekty. W Bytomiu również szykuje się wielkie łatanie.

– Drogowcy przystępują do trzeciej tury łatania najbardziej dotkliwych dla kierowców dziur na drogach krajowych, wojewódzkich i głównych drogach gminnych – mówi Małgorzata Węgiel- Wnuk, Urząd Miejski w Bytomiu.

W tym tygodniu prace będą prowadzone m.in. na obwodnicy. Choć wydaje się, że takie punktowe naprawy są związane z oszczędnością, to gminy wydają na nie niemałe kwoty. W przetargu na usuwanie ubytków drogowych Bytom przeznaczy niebawem 2 mln złotych.

Autor: Łukasz Kądziołka

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button