SeniorSilesia Flesz najnowsze informacje

„Dzwonię i jadę” – Akcja wspierająca seniorów w Rudzie Śląskiej rusza po raz dziesiąty!

Ruda Śląska po raz kolejny otwiera drzwi dla seniorów, oferując im wyjątkową możliwość bezpłatnych przejazdów do przychodni, urzędów, sklepów i wielu innych miejsc. Projekt „Dzwonię i jadę”, realizowany przez Fundację „Aktywni My”, rusza po raz dziesiąty, a władze miasta przeznaczyły na niego ponad 197 tys. zł. To część szerszej inicjatywy na rzecz aktywizacji osób starszych, na którą z miejskiego budżetu trafiło niemal 260 tys. zł.

Łatwy dostęp do usług i wsparcie dla seniorów

Celem projektu jest poprawa dostępności do różnych usług dla seniorów, którzy mogą mieć trudności z poruszaniem się po mieście. Dzięki tej inicjatywie, osoby po 60. roku życia mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów do przychodni, urzędów, domów kultury, a także na zakupy czy do kościoła. Projekt jest szczególnie istotny dla tych, którzy nie mają wsparcia w rodzinie lub z różnych powodów nie mogą korzystać z tradycyjnych środków transportu.

  • Akcja „Dzwonię i jadę” od wielu lat cieszy się dużą popularnością w naszym mieście.  Jest to najlepszy dowód na to, że naszym mieszkańcom potrzebne są tego rodzaju inicjatywy. To bardzo ważne, że sektor społeczny w Rudzie Śląskiej tak prężnie się rozwija mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Jak działa program?

Przejazdy odbywają się 5 razy w tygodniu – od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 13:30. Seniorzy mogą skorzystać z transportu nie tylko do przychodni, ale także na basen, do kina, na zakupy, czy nawet do ogródka. W przypadku grup zorganizowanych transport jest dostępny także w weekendy.

Aby skorzystać z przejazdów, wystarczy zgłosić zapotrzebowanie z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem, dzwoniąc pod numer 661 217 743 lub wysyłając e-mail na adres kontakt@fundacjaaktywnimy.pl. Z usług mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy ukończyli 60. rok życia.

Przyjmującemu zgłoszenie należy podać: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz ustalić, kiedy i na jakiej trasie potrzebny jest przewóz. Zgodnie z ustaleniem we wskazanym dniu po zgłaszającą się osobę podjedzie bus lub samochód oznaczony logo projektu. Fundacja zapewnia również usługi osobom z niepełnosprawnościami poruszającym się na wózku lub potrzebującym podprowadzenia. Zgłoszenia mogą dokonywać nie tylko beneficjenci, ale także w ich imieniu rodzina, przychodnia, instytucja czy osoba trzecia. Również opiekun osoby starszej bądź niepełnosprawnej może bezpłatnie skorzystać z przewozu, ale jego obecność należy wcześniej zgłosić. 

Zwiększenie liczby użytkowników

W ubiegłym roku z bezpłatnych przejazdów skorzystało około 1430 osób, a od 2016 roku z programu skorzystało już prawie 17 tysięcy seniorów. Wzrost liczby użytkowników świadczy o tym, jak wielką potrzebą jest tego typu pomoc wśród osób starszych.

  • Im dłużej prowadzimy ten projekt, tym cieszy się on coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Rudy Śląskiej. Osobom starszym często trudno przemieścić się komunikacją miejską na przykład do przychodni, urzędu czy nawet na zakupy, a rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić transport w danym czasie. Często okazuje się, że zły stan zdrowia, niepełnosprawność, zbyt duże odległości między miejscem zamieszkania a miejscem docelowym, jak również koszty transportu, powodują, że osoby starsze zmuszone są do pozostania w domu, co może przyczynić się do zaniedbania własnego zdrowia, zamknięcia się w czterech ścianach czy nawet pojawienia się stanów depresyjnych. Stąd zrodził się nasz pomysł na pomoc w tym zakresie mówi Katarzyna Kinder, prezes Fundacji „Aktywni My”.

Kto może skorzystać?

Projekt jest dostępny dla każdej osoby powyżej 60. roku życia, a także dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby uprawnione mogą korzystać z maksymalnie czterech przejazdów miesięcznie, a w przypadku długoterminowej rehabilitacji – mogą liczyć na codzienny transport.

Przyszłość projektu

Projekt „Dzwonię i jadę” zyskał uznanie nie tylko wśród seniorów, ale także wśród instytucji, które dostrzegają ogromną wartość tej inicjatywy. Dofinansowanie z budżetu miasta oraz dodatkowe środki na aktywizację seniorów sprawiają, że program ma szansę rozwijać się jeszcze przez wiele lat, pomagając kolejnym pokoleniom mieszkańców Rudy Śląskiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button