reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

Edukacja zdrowotna zamiast WDŻ

Edukacja zdrowotna zamiast wychowania do życia w rodzinie. W resorcie edukacji trwają właśnie prace nad nowym przedmiotem. Ten będzie nauczany w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych od września 2025 roku.

 

Edukacja i zdrowie należą do najważniejszych obszarów odpowiedzialności państwa, a troska o dobrostan uczniów i uczennic jest dla obecnego rządu priorytetem, dlatego już od 2025 roku w planie lekcji pojawi się edukacja zdrowotna.

-Będzie to przedmiot, który zdrowie człowieka traktuje w sposób kompleksowy – podkreśla minister Barbara Nowacka. Jak wskazuje, edukacja zdrowotna będzie obejmować zagadnienia zdrowia psychicznego, fizycznego, a także kwestie zdrowego odżywiania, profilaktyki, problemu uzależnień oraz edukacji seksualnej.

-Powołałam zespół ekspertów, który wypracuje podstawy programowe nowego przedmiotu. Koordynatorem zespołu został prof. Zbigniew Izdebski, doświadczony pedagog, seksuolog, nauczyciel akademicki – mówi minister Nowacka.

Ekspertów do zespołu rekomendowali też ministrowie zdrowia oraz sportu i turystyki. Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, że szkoła musi uczyć, jak zadbać o własne zdrowie. 

-Profilaktyka to priorytet, bo pozwala nam zachować długie życie w dobrym zdrowiu. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na wyrobienie zdrowych nawyków stylu życia niż czas w szkole – powiedziała minister zdrowia.

Powiązane artykuły

-Bardzo cieszę się z tej inicjatywy. Chcemy pokazać uczniom, że od tego, czy się ruszasz, od tego, co jesz, od tego, jak się wysypiasz, zależy to, jak się czujesz i czy jesteś zdrowy – powiedział minister Sławomir Nitras. I podkreślił, że Ministerstwo Sportu i Turystyki wspólnie z MEN realizuje już programy aktywizujące i edukujące dzieci i młodzież: „Sportowe talenty” i „Aktywna szkoła”. Zaznaczył też, że rolą szkoły jest to, by uczniowie nabywali umiejętności ruchowe, które decydują o sprawności, także w późniejszych latach.

Edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Przedmiot jest przewidziany dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, a także klas I-III szkół ponadpodstawowych – liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia. Będzie nauczany od września 2025 roku.

Pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Zapowiedź resortu edukacji

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button