reklama
Kategorie

Elektroniczne dzięcioły przylecą do Katowic

Katowice Street Art – wydarzenie, które przez lata zmieniło pejzaż Katowic – przechodzi kolejną zmianę. Edycja 2019 poświęcona będzie dźwiękowi w przestrzeni miasta.

 

Będziemy płacili kaucję za plastikowe butelki? Odpowiedź w TOP 5 SILESIA FLESZ

Katowice Street Art Urban Sound 2019 otwiera w piątek włoski artysta Marco Barotti. Przez cały weekend w kilkunastu punktach Katowic pojawią się jego „Dzięcioły” – przypominające ptaki automaty reagujące, m.in. na fale naszych telefonów komórkowych. Pobudzone nimi będą bębnić o słupy albo ściany budynków. Takie „ptasie perkusje” znajdziemy, m.in. w podcieniach Miasta Ogrodów i okolicach Ronda Sztuki.

Zapraszamy do rozmowy z artystą, który będzie gościł w Katowicach od piątku.

Katowice Street Art Urban Sound 2019

Katowice Street Art 2019 URBAN SOUND to kontynuacją festiwalu, które od ośmiu lat zmienia charakter Katowic, wprowadzając do niego prace najciekawszych przedstawicieli światowego street artu.

– Po edycjach, których znakiem rozpoznawczym były murale, a następnie instalacje w przestrzeni miasta i rezydencje artystyczne, festiwal przechodzi kolejną transformację – mówi Łukasz Kałębasiak z instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

-Przywołując manifest edycji KSA 2016 „Wyjść poza street art” uznaliśmy, że tegoroczne działania pod szyldem Katowice Street Art powinny zostać poświęcone obszarom do tej pory nie zgłębianym, a mianowicie dźwiękowi w przestrzeni publicznej. To tym bardziej oczywiste, jako że Katowice są od 2015 roku Miastem Muzyki UNESCO.

Pierwszym gościem Katowice Street Art Urban Sound będzie włoski artysta multimedialny Marco Barotti, który po ukończeniu Akademii Jazzowej w Sienie skoncentrował się na działaniach łączących sztuki wizualne z dźwiękiem oraz interwencjach w środowisko naturalne oraz miejskie. Jego prace prezentowane były na międzynarodowych wystawach i w galeriach, m.in.: nGbK w Berlinie, Saatchi w Londynie czy Futurium w Berlinie.

Artysta zaprezentuje instalację dźwiękowych The Woodpeckers, czyli Dzięcioły. Elektroniczne dzięcioły w czasie rzeczywistym przekształcać będą fale radiowe telefonów komórkowych czy innych urządzeń bezprzewodowych w dźwięki perkusyjne. W efekcie powstanie generatywna kompozycja akustyczna, której forma ulegać będzie ciągłej transformacji w zależności od wybranej przez artystę lokalizacji. W piątek podczas spotkania w Biurze Dźwięku Katowice (siedziba KMO) opowie o roli dźwięku w swoich pracach w kontekście przestrzeni miejskiej. Wykład w języku angielskim rozpocznie się o godz. 18.00.

Dzięcioły Marco Barottiego trafią na katowickie ulice w sobotę i niedzielę (11 i 12 maja). Zobaczymy (i usłyszymy) je, m.in. w podcieniach Miasta Ogrodów oraz w okolicach Ronda Sztuki. Artysta i jego elektroniczne ptaki odwiedzą katowickie parki i ulice, żeby dokonać analizy poziomu promieniowania elektromagnetycznego w najbliższej okolicy.

 

źr. UM Katowice

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button