Emerytura w euro. To nie żart
Rząd pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu Polacy będą mogli oszczędzać na emeryturę także w innych krajach Unii Europejskiej.
Jak aktualnie Polacy oszczędzają na emeryturę?
Obecnie na emeryturę można oszczędzać na trzy sposoby. Są to obowiązkowe składki na ZUS, OFE, a także zupełnie dobrowolne systemy: IKE, IKZE czy PPK.
Otwarty Fundusz Emerytalny wciąż wzbudza wiele kontrowersji i już wielokrotnie miał zostać zlikwidowany. Ostatnio pojawiła się informacja, że z funduszu ubyło 55 mld złotych. To nie pierwszy raz, kiedy rząd sięga po oszczędności obywateli.
Emerytura europejska
Do powyższych możliwości ma dołączyć nowy produkt – a mianowicie OIPE, czyli ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny. To pomysł Brukseli, która chce, aby każdy z krajów członkowskich mógł korzystać z takiego rozwiązania. Takie kroki zostały podjęte w związku z nadchodzącym kryzysem demograficznym oraz starzejącym się społeczeństwem państw UE. Bruksela chce tym samym uświadomić wszystkich, że państwowe emerytury mogą nie być wystarczające.
Dlatego też obywatele UE będą mogli również inwestować w sposób transgraniczny. Będą mieli możliwość odkładać na emeryturę na jedno konto, bez względu na to, w którym kraju członkowskim będą pracowali.
Co dalej?
Eksperci pochwalają wprowadzenie nowych możliwości, które mogą zapewnić wyższe emerytury w przyszłości.
Informują także, że rozwiązania te powstały już dwa lata temu i miały zostać uregulowane już 2021 r., a następnie wiosną 2022 r. Obecnie szacowany termin to IV kwartał 2022 roku. Inne kraje również nie śpieszą się z wprowadzeniem tych możliwości.
Prognozy ZUS mówią wprost, emerytury będą coraz niższe. W przypadku dzisiejszych 30-latków, świadczenia mają wynosić jedynie 1/4 pensji.
mps
Nie badzcie frajerami z ta emerytura w euro.Von den Leye wam zablokuje konta az zmienicie rzad.Pozniej ze jestescie bezprawni.