reklama
PogodaSilesia Flesz najnowsze informacje

Europejska Aleja Tornad przechodzi przez Polskę

Ile tornad wystąpiło w Europie, a ile w Polsce w ostatnim czasie? Czy możemy mówić o Europejskiej Alei Tornad? Na te pytania odpowiada raport opublikowany przez Europejskie Laboratorium ds. Gwałtownych Burz.

 

Europejskie Laboratorium ds. Gwałtownych Burz (ESSL) opublikowało roczne statystyki przedstawiające liczbę tornad zgłoszonych do Europejskiej Bazy Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych (ESWD) w 2023 r. 

Powiązane artykuły

Według informacji opublikowanych przez ESSL, w 2023 r., do bazy danych ESWD zgłoszono łącznie 872 trąb powietrznych (uwzględniając w tym również trąby wodne). 261 z nich przeszło nad lądem, 599 nad wodą, a 12 nie zostało sklasyfikowanych pod tym względem, co wynikało z trudności w ustaleniu ich początkowej lokalizacji.

reklama

 

Najsilniejsze trąby powietrzne w zestawieniu wystąpiły we Włoszech (Alfonsine, 22.07.2023 r.), w Wielkiej Brytanii (Wyspa Jersey, 01.11.2023 r.) oraz w Bułgarii (Lavino, 04.11.2023 r.)

Na podstawie danych dostępnych w ESWD, najwięcej trąb powietrznych wystąpiło we Włoszech – 249 (w tym 38 nad lądem i aż 211 trąb wodnych). Następna w kolejności jest Turcja z wynikiem 106 trąb (20 nad lądem, 84 trąb wodnych i 2 nieustalone) oraz Grecja (6 trąb nad lądem i 75 trąb wodnych).

W 2023 roku w Polsce wystąpiło łącznie 19 trąb powietrznych, z których 14 przeszło nad lądem, a 5 nad wodą. Najsilniejsza z nich przeszła 22 grudnia 2023 r. przez miejscowości Grochowy w gminie Rychwał (woj. wielkopolskie).

Europejska Aleja Tornad

Większość z nas zapewne słyszała o słynnej Alei Tornad w USA. Okazuje się, że coś podobnego ma miejsce również w Europie. 

Najwięcej tych zjawisk notujemy w pasie od Krajów Beneluksu i Niemiec, przez Czechy i Polskę po Rosję. To właśnie przez te regiony przebiega Europejska Aleja Tornad. Dzieje się tak dlatego, ponieważ to właśnie tu najczęściej dochodzi do spotkania skrajnie różnych mas powietrza płynących z południa i północy.

Trąby powietrzne w Polsce pojawiają się średnio kilkanaście razy w roku i mogą wystąpić wszędzie, ale można wyróżnić kilka regionów szczególnie narażonych na te zjawiska. Pod względem ich liczby przoduje Wybrzeże, gdzie przybierają głównie postać trąb wodnych.

IMGW wyróżnia jeszcze jeden, dużo bardziej niebezpieczny obszar ciągnący się od województwa opolskiego i śląskiego, po małopolskie, świętokrzyskie, łódzkie i mazowieckie.

Źródło: ESSL, Łowcy Burz, IMGW

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button