BiznesDzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacje

Europejska Stolica Kultury dla GZM? Śląsk i Zagłębie będą starać się o ten tytuł

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia kandydatem na Europejską Stolicę Kultury 2029 roku. W ramach konkursu organizowanego i rozstrzyganego przez Unię Europejską miasta zarówno Śląska, jak i Zagłębia będą wspólnie ubiegać się o ten tytuł. Europejskie Stolice Kultury przez 12 miesięcy mają szansę pokazać swój kulturowy dobytek na arenie międzynarodowej.

 

Starania Katowic pokazały, że w dużej mierze to stereotypy kształtują naszą świadomość a je trzeba po prostu łamać, przełamywać i uwalniać tą energię mieszkańców, która tkwi w nich samych., uwierzyć w siebie i stać się ambasadorami tego miejsca, w którym jesteśmy. Nie jesteśmy w żaden sposób gorsi od innych dużych europejskich miast, od innych metropolii. Musimy po prostu w uwierzyć, a często nam tej wiary brakuje. Tak więc ten projekt jest przede wszystkim po to, żeby poznać swój własny potencjał – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Katowice w 2016 roku przetarły szlaki w staraniach się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, wtedy się nie udało ale jak podkreślają wnioskodawcy dziś są nowe perspektywy.

Byliśmy tam z Lublinem, byliśmy tam z Wrocławiem. To szczęście przypadło Wrocławiowi. Ale myślę, że zarówno w Lublinie, jak i w Katowicach wytworzyło się coś więcej niż sam tytuł. Bo wytworzył się taki ruch społeczny, oddolny, chęci współdziałania, chęci zorganizowania czegoś. Zajęcia się też tym miastem i podjęcia też takiej próby odpowiedzialności za rozwój miasta. I to jest coś wspaniałego, bo dzięki temu dzisiaj Katowice zupełnie inaczej wyglądają – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Powiązane artykuły

W obecnym konkursie kandydujący region musi wytypować miasto – lidera, jednak przedstawiciele największych miast Górnośląskiej-Zagłębiowskiej Metropolii jednogłośnie przyznają, że chcą walczyć o zaszczytny tytuł wspólnymi siłami.

– Ja jako przedstawiciel tej Ziemi Zagłębiowskiej również będę chciał wykorzystać ten potencjał istniejący w naszym regionie, bo nie każdy pamięta, że Czeladź to jedna z najstarszych miejscowości w Polsce. Nie tylko w regionie, tylko w Polsce. I ten potencjał kulturalny związany z przemianami, które nastąpiły, pokazaniem tego, jak nasz region zmienia się z tego regionu ciężkiego przemysłu w ośrodek tak naprawdę kultury, ośrodek również nauki no jest bardzo ważne – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Jak przekonuje pomysłodawca udziału metropolii w konkursie na zwycięstwo są duże szanse.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

Ten region jest jednak w procesie transformacji, także energetycznej – to w Unii Europejskiej są zawsze dodatkowe punkty. Właśnie po to, żeby tutaj udało się dodatkowe pieniądze pozyskać, to po pierwsze. Po drugie, liczę po prostu historycznie na zbudowanie mostu kultury między Śląskiem i Zagłębiem bo to jest potrzebne. Pan prezydent Chęciński wspomniał dziś sztukę „Nikaj” Zbyszka Rokity. Chciałbym, żeby powstał projekt w takim właśnie stylu, taki trochę łączący Śląsk i Zagłębie pomimo tych różnych przecież historycznych animozji – mówi Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego.

I choć aplikacja konkursowa opracowana zostanie przez Sosnowiec i Katowice, to kandydatura do ESK 2029 obejmie całą Metropolię.

Autor: Monika Taranczewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button