reklama
Kategorie

Fala tsunami na kilkanaście metrów i tysiące zniszczonych domów. To wszystko ma się wydarzyć w woj.śląskim

Fala tsunami na kilkanaście metrów, zniszczone domy a nawet ofiary w ludziach. To może być największa katastrofa ekologiczna w Polsce. A ma się wydarzyć w województwie śląskim.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Naukowcy nie wiedzą, czy stanie się to jutro, za rok a może za pięć lat,  ale przy obecnym stanie nauki i możliwościach inżynieryjnych pewne jest, że w końcu nastąpi. Cztery miliony metrów sześciennych skał i ziemi wpadnie do Jeziora Międzybrodzkiego wywołując kilkunastometrową falę.

Jak czytamy na portalu „Teraz w górach”, osuwiska powstają na terenach złożonych z naprzemiennych warstw skał. Gdy głębsze partie gór zaczynają erodować, materiał znajdujący się na wierzchu ześlizguje się w dół, a przy sporym nachyleniu stoku grawitacja pomaga i przyśpiesza proces. Flisz karpacki czyli naprzemiennie ułożone skały osadowe morskiego pochodzenia stanowią idealne środowisko dla takich zjawisk, co znaczy, że zjawisko występuje od Ustronia po Ustrzyki Górne.

Osuwisko w Międzybrodziu Bialskim ma 4,5 miliona metrów sześciennych, co stanowi to jedną piątą całej objętości Jeziora Międzybrodzkiego.

W przypadku gwałtownego osunięcia się materiału może powstać kilkunastometrowa fala, która przeleje się przez zaporę w Międzybrodziu, zaleje Porąbkę, a następnie zniszczy słabszą zaporę w Czańcu i zagrozi mieszkańcom żyjącym blisko Soły w Kobiernicach i kolejnych wsiach, a nawet w Oświęcimiu.

Jak twierdzą specjaliści, możliwe jest też, że osuwisko nie zejdzie w sposób gwałtowny, dzięki czemu szkody będą znacznie mniejsze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Teraz w górach

Źródło: Teraz w górach

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ponad trzydziestu poszkodowanych w wypadku za Częstochową! Ciężarówka uderzyła w autokar i stanęła w płomieniach

Metan zapalił się w kopalni Budryk w Ornontowicach [NOWE FAKTY]

Spalarnia odpadów powstanie w Rudzie Śląskiej? Urząd Miasta wydał decyzję środowiskową dla budowy [WIDEO]

Pokaż więcej

14 komentarze

  1. I z czego miala by powstac jak tu nigdzie nie ma ruchow plyt tektonicznych. W hanysowie widac tacy eksperci ze jak padl mi gaz to nie potrafili mi zrobic a pojechalem do dabrowy patrza podlaczyli nowy przelacznik i dziala 5 minut roboty.

    1. Ruchy płyt tektonicznych są wszedzie na Ziemi ( znajdujemy się na takiej płycie i się z nią ruszamy), raczej chodziło ci, że nie ocierają się koło nas dwie płyty i nie dochodzi do trzesień Ziemi. Autor napisal, że ma spaść ogromna masa skalna z osuwiska w Miedzybrodziu Bialskim to się zdarza bez trzesienia Ziemi 😀 . I w 100% też jestem przekonany, że to muszą być ci sami mechanicy co Panu gaz zakładali. Dokładnie ci sami to zbadali …..

  2. No to rozebrać jezioro i po sprawie. Pff… wielkie mi halo. Naukowcy od siedmiu boleści się znaleźli. xD

  3. Zapora w Porabce byla budowana ze sto lat temu, miala sluzyc max 20 lat. To czy bd fala tsunami to bzdury:p zeby doszlo do „kataklizmu” musiala by strzelic zapora w tresnej, kilkanasvie km wyzej ktora tworzy drugie jezioro na tej samej rzece:) a osowisko ktore ma wpasc do wody i wywolac fale? No sorry.. Niech geniusz sie wypowie kiedy osuwisko powstalo? Niech beknie za to wszystko ten ktory pozwolil i dawal zgody na budowanie tam domow jednorodzinnych.. Bo to jest najwieksza porazka.. A ciezki sprzet zrobil swoje:) brawo

  4. Z czego fala tsunami z jeziora? Hahha mega zabawne nawet dziecko wie żeby powstała taka fala jest potrzebna potężna ukierunkowana eksplozja lub załamanie się płyt tektonicznych wyszukiwanie i wprowadzanie paniki i zamętu. Żałosne!

  5. Myślę, że chodzi tutaj raczej o uszkodzoną, pękniętą betonową ścianę zbiornika elektrowni wodnej wewnątrz góry Żar.

  6. Artykuł całkiem prawdziwy osuwisko istnieje aktywowało się kilka lat temu po prawie miesięcznych opadach. Problemem jest tam to małe osiedle , budując je wycięto drzewa postawiono domy i ulice które popodcinały stok. Pamiętam że nawet był tam zakaz wiazdu i policja pilnowała tego zaraz przy zaporze w Porąbce ,chyba ludzi tez ewakuowali wtedy ale trzeba się by popytać miejscowych. Szacowali że jak zejdzie ziemia to powstanie raczej pojedyncza fala która przeleje się nad zaporą może „troche” ją uszkodzi (nikt nie wie na 100% podobny alarm był w 1997 jakby zapora w Tresnej nie wytrzymała w czasie powodzi) ale z Czanieckiej to nie bedzie co zbierać .( dostaną też Kęty zwłaszcza OŚ nad Sołą i wszystkie wioski aż do Oświecimia ,wszystko bedzie zależne od opadów i stanu wody w Sole) Podobne osuwiska są w Lanckoronie ale tam nie ma zbiornika wodnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button