Fascynacja UFO? 45 lat temu powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce [ZDJĘCIA]
Dla jednych są niczym narośl szpecąca górski krajobraz, inni dostrzegają w nich unikatowe piękno. Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku w Sudetach wyrosło kilka budowli, których wygląd przywołuje na myśl śmiałe wizje futurystów. 13 listopada 1974 roku zakończono budowę jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce, czyli Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce.
TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, co politycy robią na Śląsku w stajniach i jak kupić wóz strażacki za grosze!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
Ponoć najpierw była fascynacja UFO. W latach 50. i 60. w mediach na całym świecie raz po raz pojawiały się doniesienia o niezidentyfikowanych obiektach latających. Obcy przebojem wdarli się do popkultury, zawładnęli masową wyobraźnią. Także wyobraźnią architektów, i to po obydwu stronach Żelaznej Kurtyny. Efekt: trzy dyski wkomponowane albo jak wolą inni: odcinające się od górskiego krajobrazu.
Jakkolwiek by było, jedno można stwierdzić ponad wszelką wątpliwość – Witold Lipiński i Waldemar Wawrzyniak stworzyli dzieło niebanalne. Obserwatorium na Śnieżce szybko stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Polsce.Źródło,foto: IMGW„Pewne przedsięwzięcia często obrastają legendą. Czasem jest ona dziełem ludzi, czasem po trosze buduje ją sam autor – uśmiecha się prof. Waldemar Wawrzyniak, architekt, jeden z twórców projektu Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce. Nam przede wszystkim chodziło o to, by do maksimum wykorzystać niewielką przestrzeń, jaką mieliśmy do dyspozycji, no i w jak najmniejszym stopniu naruszyć grunt”