Kategorie

Fatalne powietrze w Śląskiem 6 stycznia. Wojewoda apeluje

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza poinformował, że 4 stycznia wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w: Bielsku-Białej o 410%, Rybniku o 304%, Wodzisławiu o 284%, Gliwicach o 274%, Żywcu o 238%, Zabrzu o 226%, Cieszynie o 182%, Sosnowcu o 146%, Tychach o 110%, Dąbrowie Górniczej o 96% i Częstochowie (stacja komunikacyjna) o 84%.

 

Dziś (6 stycznia) jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego będzie niekorzystna. Wystąpią znaczne przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Miejscami w strefie południowej województwa – powiat żywiecki, powiat cieszyński – może zostać przekroczony poziom informowania dla PM10 (200 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

 

Wojewoda Śląski zwrócił się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie w tym czasie spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz i nie palenia w kominkach, chyba że stanowią one jedyne źródło ogrzewania mieszkań. Do tego dochodzi oczywiście bezwzględny zakaz spalania odpadów.

 

Szczególnie narażone na drażniące działanie pyłu zawieszonego są nie tylko seniorzy i dzieci, ale także osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca oraz mające choroby układu oddechowego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button