Trwają ferie zimowe 2022. Obecnie wypoczywają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Od 14 lutego 2022 ferie rozpocznie woj. śląskie. Czy w Beskidach i Tatrach jest śnieg i można jeździć na nartach?
Prognoza pogody wg IMGW
Piątek 4 lutego z większymi przejaśnieniami i bez opadów na południu kraju, na pozostałym obszarze opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie deszcz marznący powodujący gołoledź. Temperatura minimalna od -5°C na wschodzie do 3°C na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat około -11°C. Temperatura maksymalna od 0°C na Podlasiu do 6°C na krańcach zachodnich kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty.
Sobota pochmurna niemal w całym kraju. Miejscami, głównie na południu, opady śniegu poza tym deszczu ze śniegiem. Lokalnie deszcz marznący powodujący gołoledź. Temperatura w dzień od 1°C na północnym wschodzie do 4°C na zachodzie. Wiatr w porywach nad morzem do 60 km/h.
W niedzielę dość ciepło, ale wietrznie. We wschodniej połowie kraju opady deszczu ze śniegiem, na pozostałym obszarze opady deszczu. Temperatura w dzień od 1°C na Podhalu, około 3°C w centrum i na wschodzie do 7°C na północnym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny w porywach przeważnie do 70 km/h, a na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie do 85 km/h.
Warunki na szlakach w Tatrach
Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są ekstremalnie trudne. Szlaki zasypane są grubą warstwą świeżego śniegu – powyżej górnej granicy lasu są one nieprzetarte i nie widać ich przebiegu. Wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie, sięgające kilku metrów, zaspy śniegu. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu – czytamy na stronie TPN.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również pojawiła się warstwa świeżego śniegu, który w najbardziej uczęszczanych dolinach jest ubity. Są jednak szlaki, gdzie śnieg będzie nieprzedeptany. Miejscami może być ślisko.
Przypominamy, że w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Zakopane całe w śniegu
Patrzymy na kamerki internetowe zamieszczone w kilku punktach Zakopanego. Miasto i Tary są białe. Zatem dla tych, którzy wybierają się do Zakopanego na ferie zimowe, to chyba dobra informacja. Zarówno słynny zakopiański deptak – Krupówki, jak i Gubałówka, Kasprowy Wierch, Hala Gąsienicowa, czy Polana Szymoszkowa przy hotelu Mercure w Zakopanem są białe. Zimowa szaleństwo czas zacząć;)
Warunki w Beskidach. Czy jest śnieg?
Szczyrk – warunki do uprawiania sportów zimowych – idealne, co widać na kamerach zamieszczonych na stronie www.szczyrkowski.pl
Ustroń – tutaj również biało. Czantoria zaprasza. Wizytówka Czantorii to trasa narciarska nr 1, która jest naśnieżana oraz oświetlona na odcinku dolnej polany Solisko, a także trasa nr 2, która otwierana jest wówczas, kiedy naturalne warunki śniegowe na to pozwolą. Trasy narciarskie są codziennie ratrakowane. W ramach stacji Kolej Linowa Czantoria funkcjonuje strefa dla początkujących narciarzy z taśmą transportową. Teren jest naśnieżany i oświetlony, tuż obok zlokalizowana jest wypożyczalnia sprzętu oraz szkoła narciarska – czytamy na stronie czantoria.net.
Istebna – Złoty Groń – warunki dla narciarzy naprawdę zadowalające, co widać na kamerach internetowych. Ośrodek Narciarski Złoty Groń zaprasza na białe szaleństwo na stoku od poniedziałku do piątku w godz. 8-21, a w weekendy od godz. 7.30 do 21.
Korbielów – Pilsko – Hala Miziowa, Szczawiny, Solisko, Hala Walacowa – wszędzie biało.
Skarżyńska