W niedzielę w Los Angeles odbędzie się gala rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Sztuk i Wiedzy Filmowej – Oscarów. To już 97. takie wydarzenie, jednak w tym roku wzbudza wyjątkowe emocje. Świat filmu aż huczy.
W nocy w niedzielę (2 marca 2025 roku) w Dolby Theatre odbędzie się gala rozdania Oscarów. W tym roku dodatkowo wydarzenie ma być hołdem dla Los Angeles, które bardzo ucierpiało w skutego pożarów. Ponadto przedmiotem dyskusji jest też prezydentura Donalda Trampa i ostatnie zawirowania w świecie polityki, które z pewnością nie pozostaną bez komentarzy. Od lat gala oscarowa jest zderzeniem celebracji filmów i wszelkich historii ze świata polityki.
Nominacje
Jeszcze w styczniu wiele wskazywało na to, że wielkim sukcesem okaże się „Emilii Perez„. Film został nominowany w aż 13 kategoriach: najlepszy film, reżyseria, aktorka pierwszoplanowa, i drugoplanowa. Dzieło zachwyciło między innymi połączeniem musicalu, kryminału i telenoweli. Kontrowersje wzbudziła jednak pierwsza transpłciowa aktorka pierwszoplanowa nominowana do nagrody. Po tym jak odkryto jej stare wpisy o islamofobicznej treści, szanse na wygraną bardzo zmalały.
O Oskary raczej powalczą „Anora” Seana Bakera i „The Brutalist” Brady’ego Coberta. W kategorii najlepszy film znalazły się także: „Kompletnie nieznany„, „Konklawe„, „Diuna: Część Druga„, „I’m Still Here„, „Miedziaki„, „Substancja” i „Wicked„.
Najwięcej nominacji mimo wszystko ma „Emilia Perez”. Tuż za tym filmem znajdują się równocześnie „Wicked” i „The Brutalist” z 10 nominacjami. Wśród nominowanych aktorów pierwszoplanowych znaleźli się między innymi Andrien Brody, za rolę w „The Brutalist”, Timothée Chalamet za rolę w „Kompletnie nieznany” oraz Colman Domingo za film „Sing Sing”. Z kolei nominowane aktorki to Demi Moore z „Substancji”, Cynthia Erivo za rolę w „Wicked” i Fernanda Torres za rolę w „I’m Still Here”.
O której i gdzie oglądać Oscary 2025?
W ubiegłym roku najwięcej statuetek zdobył film Christophera Nolana „Oppenheimer”. Kto w tym roku zostanie laureatem nagród wyjaśni się już w niedzielę o godzinie 01:00 w nocy czasu polskiego. Transmisje będzie można oglądać w Canal+. Gale poprowadzą m.in. Penelope Cruz, Emma Stone, Willem Dafoe, Selena Gomez, Cillian Murphy, Oprah Winfrey, Robert Downey Jr. oraz Scarlett Johansson. Gospodarzem uroczystości będzie Conan O’Brien.