Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Forum cyberbezpieczeństwa w Katowicach WIDEO

Wprawdzie nowoczesne technologie znacznie uławiają nam życie, ale niosą też ze sobą wiele zagrożeń. Największym niebezpieczeństwem dla przeciętnego użytkownika technologii wydaje się dziś być sztuczna inteligencja, która może być narzędziem przestępstw popełnianych w internecie. O tych i innych zagrożeniach rozmawiają w Katowicach eksperci porczas rozpoczętej w środę konferencji na temat cyberbezpieczeństwa. 

 

 

By trwała wojna na ulice nie muszą wyjeżdżać wozy pancerne. Największy konflikt potrafi rozwinąć się w internecie, a przyczyniają się do tego treści propagandowe, tzw. fake newsy i cyberataki. Wraz z rozwijającą się technologią zagrożenia w sieci rosną, a największym zdaje się być dziś sztuczna niesie za sobą korzyści, wymyka się spod kontroli użytkowników.

-Dzisiaj można z jednej strony świetnie wykorzystać sztuczną inteligencję do stworzenia scenariusza ochrony, z drugiej strony za drugim razem zaproponować, żeby ta sztuczna inteligencja znalazła mi lukę w tych zabezpieczeniach – mówi Piotr Wojtasik, inżynier wsparcia sprzedaży Axence.

Co dziś stanowi jedno z najważniejszych wyzwań stojących chociażby przed Ministerstwem Obrony Narodowej. Pandemia, później wojna w Ukrainie, a co za tym idzie przejście na pracę i naukę zdalną pokazały, że chcąc czy nie od technologii stajemy się zależni. A bezpieczne korzystanie z jej zasobów zależy głównie od świadomości użytkowników, ale także od specjalistów, którzy nad tym czuwają

– Dyskutujemy również nad rozwiązaniami prawnymi, o których tu była mowa. W którym kierunku powinna iść i zmiana prawa oraz zabezpieczenie i ściągnięcie ludzi do tego, by zostali w administracji publicznej, zostali w wojsku, by służyć dla polepszenia cyberprzestrzeni u nas w kraju – mówi Michał Wiśniewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

W Katowicach rozpoczęło się dziś forum Cybersec, podczas którego specjaliści z branży IT rozmawiają o tym, jak wzmocnić bezpieczeństwo użytkowników w sieci. Co w kontekście pracy zdalnej stanowi podstawy cyberbezpieczeństwa. Tu również wykorzystywana jest sztuczna inteligencja.

-Przede wszystkim dysponujemy nagrywarką, która jest w stanie nagrać każdy element działania na kontach firmowych. Dzięki temu wiemy, co się dzieje. Oprócz tego nasza sztuczna inteligencja analizuje wszystkie dane, które dzieją się na kontach firmowych i jest w stanie wyłapać sytuacje, w których jakieś działanie jest podejrzane i automatycznie je zablokować. To jest bardzo szybkie działanie, łatwe i nie wymaga działań ze strony personelu – mówi Emilia Rożniatowska, specjalista ds. marketingu Fudo Security.

Specjaliści branżowi jednogłośnie alarmują, że dziś znajdujemy się w takim miejscu, z którego trudno się już wycofać. Sztuczna inteligencja i technologia rozwinęły się na tyle, że uchronić przed jej negatywnym działaniem może tylko świadomość użytkowników.

 

Fatima Orlińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button