REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacjeTechnologieTVS VIDEO

ForumGen w Katowicach. Zobaczcie wideo

Młode pokolenie też ma głos i wybrzmiał on głośno podczas ForumGen, wydarzenia które zorganizowano po raz pierwszy na katowickim Muchowcu.

 

Pokolenie Z, czyli osoby urodzone w latach 1999-2015, o których potocznie mówi się, że nie znają życia bez internetu i mediów społecznościowych. Pokolenie to cechuje realistyczne podejście do życia i szybka reakcja na zmiany. Nie oznacza to jednak, że ze wszystkimi się godzą.

– Bardzo dużo mówimy o nowych technologiach. I nie tylko pod kątem technoentuzjazmu, ale też o pewnych zagrożeniach, które one za sobą niosą. Młodzi ludzie mają już świadomość, że nowe technologie bardzo dużo dają im pozytywów, ale też w jakiś sposób są wyzwaniem dla nich. Zabierają czas, wiem o wielu przypadkach różnego wzrastającego poczucia samotności, izolacji. Więc na pewno ten temat na naszym spotkaniu będzie ważnym tematem – mówi Adam Zych, prezes Fundacji ProjektPL, organizator.

A mówiąc o nowych technologiach pierwsza myśl w przypadku młodych to sztuczna inteligencja. Ta zaczyna dominować nie tylko w przestrzeniach debaty, ale i tej codziennej – użytkowej, a dalej wpływać na życie między innymi pokolenia Z.

– Do sztucznej inteligencji mamy dostęp na co dzień, jest na wyciągnięcie ręki. Chociażby telefon komórkowy, wszędzie się z nią spotykamy, niemal na każdym kroku. Czy to w telewizji, czy nasi goście, my korzystamy z różnych narzędzi sztucznej inteligencji, chociażby w szkołach – w kontekście czatu GPT. Ten temat na pewno omówimy też w kontekście edukacji. Również cały przemysł tak naprawdę wykorzystuje sztuczną inteligencję, bo to roboty, nie roboty, misje kosmiczne, o których będziemy rozmawiać mówi Maciej Kudra-Bartkowiak, moderator panelu dyskusyjnego.

Podczas forum GEN, na kilku scenach jednocześnie prowadzone były panele dyskusyjne. Jednym z najważniejszych była wojna w Ukrainie, gdzie rozmawiano o tym, jak zachęcić właśnie to młode pokolenie do pozostania w Polsce. I jak się okazuje, w tej dyskusji wciąż jest wiele pytań, ponieważ ci, którzy uciekli przed wojną chcieliby tu kontynuować naukę, a później podjąć pracę, jednak nie wiedzą na ile będzie to możliwe.

– Jest problemem z pracą, jest problem z kartą pobytu, z kartą Polaka. My nie rozumiemy, nie wiemy co będzie dalej. Co będzie po wojnie, czy będziemy mogli tu zostać, studiować uczyć się i pracować. Ja chciałbym zadać te pytania o to co będzie po wojnie, czy będę mógł zostać tu, jeżeli nie będę miał karty pobytu – mówi Pavlo Basakin, student z Ukrainy.

Organizatorzy nie wykluczają, że forum będzie wydarzeniem cyklicznym. Chcą inspirować i motywować młodych do działania, tworzenia i integracji – również międzypokoleniowej.

Fatima Orlińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button